Sydney: zmarnowana szansa Kvitovej

/ Michał Jaśniewicz , źródło: sonyericssonwtatour.com/własne, foto: AFP

Caroline Wozniacka przystąpi do Australian Open jako liderka rankingu WTA. Szansę na to straciła Petra Kvitova, przegrywając w półfinale turnieju w Sydney z broniącą tytułu Li Na.

Najlepsza chińska tenisistka w historii wystąpi po raz pierwszy w finałowym spotkaniu od czerwcowego Roland Garros. Po sukcesie na kortach ziemnych w Paryżu Li znacząco obniżyła poziom swojej gry, przegrywając m.in. w drugiej rundzie Wimbledonu oraz pierwszej US Open.

W nowy sezon Chinka weszła jednak znakomicie dysponowana, w ubiegłym tygodniu wygrała wszystkie trzy spotkania singlowe w ramach Pucharu Hopmana, a teraz osiągnęła finał zawodów rangi „Premier”.

Dzisiejszy półfinał zdecydowanie lepiej rozpoczął się dla Kvitovej. Wiceliderka rankingu w pierwszym secie wywalczyła aż trzy breaki, pewnie utrzymywała własne podanie i wygrała 6:1. W drugim secie również Czeszka jako pierwsza wywalczyła przełamanie. Li zdołała jednak odrobić stratę, a od stanu 4:5 wygrała pięć kolejnych gemów z rzędu.

Szybko zdobyty break w decydującym secie okazał się decydujący. Kvitovej nie udało się ani razu przełamać rywalki, chociaż miała ku temu dwie okazje. Końcówka meczu była już całkowitą dominacją chińskiej tenisistki. Li wygrała 12 z ostatnich 13 punktów, a cały mecz w godzinę i pięćdziesiąt dziewięć minut 1:6, 7:5, 6:2.

Nie wiedziałam co się dzieje na korcie. Ona grała tak płasko i głęboko. Nie miałam szansy przebijać piłek wystarczająco głęboko – nawiązała do początku spotkania Li. – Wezwałam mojego trenera na kort, a on powiedział, że jeśli dalej będę tak grała, to mogę gładko przegrać mecz. Jakieś pięćdziesiąt minut później moglibyśmy już być na lotnisku. Mówię całkiem poważnie. Powiedział mi, że muszę uwierzyć, iż mogę grać lepiej i po prostu starała się z całych sił.

O drugi z rzędu tytuł w zawodach  Apia International Sydney Li Na powalczy z Wiktorią Azarenką, która dziś pokonała w trzech setach Agnieszkę Radwańską (więcej o tym meczu można przeczytać tutaj).