Pekin: kolejna wpadka Wozniacki

/ Tomasz Krasoń , źródło: wtatennis.com/własne, foto: AFP

""""""""""""""""""Flavia Pennetta została kolejną tenisistką, która znalazła sposób na Caroline Wozniacki. 29-letnia Włoszka pokonała liderkę rankingu WTA w ćwierćfinale China Open i teraz zmierzy się z Agnieszką Radwańską. Drugą parę półfinałową tworzą Andrea Petkovic i Monica Niculescu, dla której to życiowy sukces.

Pennetta w sześciu dotychczasowych spotkaniach nie zdołała pokonać Wozniacki. Pierwszy set ćwierćfinałowego pojedynku w Pekinie nie zapowiadał, że ta seria ulegnie przerwaniu. 21-letnia Dunka wygrała bowiem inauguracyjną partię 6:3. W drugiej odsłonie Pennetta wyraźnie zdominowała jednak Wozniacki. Na tyle, że liderka rankingu WTA nie zdołała zdobyć ani jednego gema! 29-letnia Włoszka kontynuowała znakomitą grę na początku trzeciego seta, w którym to prowadziła już 4:1. Wówczas Wozniacki pokazała swój największy atut – ducha walki. Zaczęła odrabiać straty, doprowadziła do wyrównania, a przy stanie 6:5 prowadziła 30:0. Na nic się to jednak zdało – końcówka należała do Pennetty. Imponujące zagrania mieszkającej w Verbier Włoszki pozwoliły jej doprowadzić do tie breaka, w którym również nie dała Dunce żadnych szans. Wygrała go 7-2 i awansowała do półfinału.

Dla Pennetty to drugie w karierze zwycięstwo nad urzędującą liderką rankingu WTA. Przed 3 laty pokonała Jelenę Janković. Teraz rywalką Włoszki będzie Agnieszka Radwańska. Polka wygrała dwa z trzech dotychczasowych spotkań z Flavią. Pennetta w tym sezonie nie osiągnęła ani jednego finału w zawodowym cyklu. Odpadała w półfinałach w Dubaju i Palermo, a w US Open doszła do ćwierćfinału. W całej karierze ma na koncie dziewięć tytułów.

W drugim półfinale zagra Andrea Petkovic. Obecność 24-letniej Niemki wśród czterech najlepszych tenisistek turnieju jest o tyle istotny, że wciąż ma szanse na udział w mistrzostwach WTA i rywalizuje o ósme miejsce w rankingu Race z Agnieszką Radwańską. W piątek popularna Petko pokonała Anastazję Pawliuczenkową. 20-letnia Rosjanka była tego dnia niedostatecznie regularna. Przez problemy z serwisem i okazjonalnie trafiane „strzały” forhendowe nie była w stanie zagrozić Niemce. Petkovic wygrała 6:3, 7:6(2). Na dzień dzisiejszy jest strata do Radwańskiej to 60 punktów.

Podczas gdy Radwańska i Petkovic toczą korespondencyjną walkę o awans do turnieju mistrzyń, życiową passę sukcesów notuje Monica Niculescu. 24-letnia Rumunka pokonała 3:6, 6:3, 6:4 Marię Kirilenko, choć w drugim secie miała już stratę przełamania.

Jestem tak szczęśliwa, że nie mogę znaleźć odpowiednich słów – mówiła Niculescu. Dzisiejszy mecz był bardzo trudny, naprawdę koncentrowała się na każdym punkcie. Jego zakończenie było jak sen. To jest po prostu niewiarygodne, że jestem w półfinale po przejściu eliminacji – to mój najlepszy wynik i wierzę, że dobrze to wróży przed kolejnym sezonem. Będę teraz silniejsza i bardziej pewna siebie.

Mecze półfinałowe rozpoczną się w sobotę o godzinie 9 czasu polskiego. Najpierw zagrają Petkovic i Niculescu, a po nich Radwańska i Pennetta.

Wyniki ćwierćfinałów singla:
Flavia Pennetta (Włochy) – Caroline Wozniacki (Dania, 1) 3:6, 6:0, 7:6(2)
Monica Niculescu (Rumunia, Q) – Maria Kirilenko (Rosja) 3:6, 6:3, 6:4
Andrea Petkovic (Niemcy, 9) – Anastazja Pawliuczenkowa (Rosja, 13) 6:3, 7:6(2)

Agnieszka Radwańska w półfinale China Open! Przeczyta naszą relację z meczu Polki z Aną Ivanović!