Seul: finałowe debiuty

/ Tomasz Krasoń , źródło: wtatennis.com/własne, foto: AFP

Maria Jose Martinez Sanchez i Galina Woskobojewa zagrają w niedzielnym finale turnieju WTA w Seulu. Dla obu tenisistek będzie to debiutanckie przeżycie – Kazaszka jeszcze nigdy nie grała o tytuł, a Hiszpanka stawała przed taką szansą tylko na nawierzchni ziemnej.

Jako pierwsza do finału awansowała Martinez Sanchez. 29-letni Hiszpanka pokonała swoją czeską rówieśniczkę Klarę Zakopalovą. Martinez Sanchez znacznie lepiej serwowała, różnica była zauważana szczególnie przy drugim podaniu. W całym meczu leworęczna Hiszpanka uzyskała sześć breaków, a Czeszka zdołała odpowiedzieć tylko dwoma przekłamaniami. Trwający 67 minut mecz zakończył się wynikiem 6:3, 6:2.

Martinez Sanchez odniosła pierwsze w karierze zwycięstwo nad Zakopalovą. W dwóch poprzednich spotkaniach lepsza była prażanka. Dla Hiszpanki jest to również debiutancki finał turnieju WTA rozgrywanego na nawierzchni twardej. Martinez Sanchez ma na swoim koncie cztery tytuły i jeden przegrany finał, ale sukcesy te miały miejsce na nawierzchni ziemnej. Jej największym osiągnięciem jest wygrana w 2010 roku w Rzymie.

Drugą finalistką została będąca ostatnio w naprawdę wysokiej formie Galina Woskobojewa. Urodzona w Rosji reprezentantka Kazachstanu przez cały turniej idzie jak burza – nie straciła jeszcze ani jednego seta. 26-letnia mieszkanka Moskwy w znakomitym stylu rozpoczęła spotkanie półfinałowe z Poloną Hercog. W pierwszym secie rozstawiona z „piątką” Słowenka praktycznie nie istniała. Po zaledwie 27 minutach walki Woskobojewa zwyciężyła 6:1. Zupełnie inaczej potoczyły się wydarzenia na początku drugiej odsłony. Hercog prowadziła 4:1 i miała nawet szanse na powiększenie przewagi. Kazaszka obroniła się jednak przed drugą stratą podania, a następnie przystąpiła do skutecznego odrabiania strat. Zwyciężyła 6:4, dzięki czemu zapewniła sobie miejsce w finale.

Dla Woskobojewej to największy sukces w karierze. Jeszcze nigdy nie grała w finale turnieju z cyklu WTA. Pierwszy półfinał osiągnęła kilka tygodni temu w Baku. Tenisowemu świata pokazała się natomiast w Toronto, gdzie wyeliminowała Marię Szarapową.