Rosjanki po raz trzeci!

/ Michał Jaśniewicz , źródło: fedcup.com, foto: fedcup.com

Tenisistki Rosji po raz trzeci na przestrzeni czterech lat triumfowały w drużynowych zawodach Fed Cup. W finale, rozgrywanym w moskiewskiej hali „Łużniki”, pokonały obrończynie tytułu Włoszki.

Rosjanki już po pierwszym dniu mogły być pewne końcowego sukcesu, gdyż wygrały one wczoraj oba mecze singlowe. Najpierw Anna Czakwetadze w trzech setach pokonała Francesce Schiavone, a następnie Swietłana Kuzniecowa rozbiła Marę Santangelo, oddając rywalce zaledwie trzy gemy.

Tym samym gospodyniom finałowej rywalizacji do końcowego triumfu potrzebne było jeszcze jedno zwycięstwo. Odniosła je w pierwszym meczu dzisiejszego dnia Kuzniecowa, która rozegrała niezwykle dramatyczny pojedynek ze Schiavone.

Pierwszy set tego meczu zakończył się zwycięstwem Włoszki, która od stanu 1:3 wygrała cztery gemy z rzędu, a ostatecznie triumfowała 6:4. Dwie kolejne partia to już prawdziwy „horror”, zwłaszcza dla Schiavone. Tenisistka z Italii w drugim secie prowadziła już 3:1 i 5:3, ale Kuzniecowej udało się doprowadzić do tie-breaka. W tym Rosjanka obroniła dwie piłki meczowe, by ostatecznie zwyciężyć 9:7!

W decydującej partii również nie brakowało zwrotów sytuacji. Schiavone prowadziła w niej 4:1, następnie przegrała pięć kolejnych gemów i Kuzniecowa serwowała przy stanie 5:4. Włoszka zdołała jednak wyrównać, by następnie przegrać dwa kolejny gemy, a tym samym całe spotkanie! Ten niezwykły mecz trwał dwie godziny oraz czterdzieści pięć minut.

Warto przypomnieć, że Schiavone była bohaterką Włoch w finale ubiegłorocznego Fed Cup, zdobywając wówczas dla Italii wszystkie trzy punkty.

W drugim meczu singlowym dnia, który o niczym już nie decydował, Jelena Wiesnina pewnie pokonała w sześćdziesiąt osiem minut Marę Santangelo.

Dla Rosji to trzeci triumf w Pucharze Federacji. W 2004 oraz 2005 roku pokonały one w finale tenisistki francuskie, za każdym razem zdobywając decydujący punkt w ostatnim piątym meczu, będącym pojedynkiem deblowym.