Toronto: Williams nie do zatrzymania

/ Tomasz Krasoń , źródło: wtatennis.com, foto: AFP

Caroline Wozniacki zawiodła, ale pozostałe faworytki radziły sobie całkiem dobrze w środowych meczach drugiej rundy Rogers Cup. Serena Williams po niezwykle zażartym drugim secie pokonała Julię Goerges, Maria Szarapowa uporała się z Bojaną Jovanovski, a Wiktoria Azarenka na rowerze odprawiła Stephanie Dubois. 6:4, 7:5 z Nadią Pietrową wygrała natomiast Wiera Zwonariowa i to ona będzie rywalką Agnieszki Radwańskiej w walce o ćwierćfinał.

Tym samym niezwykle szybko, bo zaledwie po 4 dniach, dojdzie do rewanżu za finał turnieju WTA w Carlsbad. Wówczas 6:3, 6:4 wygrała Radwańska. W Toronto Zwonariowa miała wolny los w pierwszej rundzie. W drugiej pokonała Nadię Pietrową, choć nie było to łatwe spotkanie. Pierwsza partia, wygrana przez turniejową „trójkę” 7:5 trwała 56 minut. W kolejnej 26-letnia moskwianka musiała odrabiać straty od 2:4, ale wykazała się skutecznym finiszem, gdyż zdobyła cztery ostatnie gemy. W trakcie meczu szwankował drugi serwis Zwonariowej – popełniła aż 10 podwójnych błędów i zdobyła po nim tylko 39 procent punktów. Jeszcze słabsza w tym elemencie była Pietrowa, która wygrała raptem 8 z 30 akcji po drugim podaniu.

Problemów z serwisem nie miała natomiast Serena Williams. 29-letnia Amerykanka w całym meczu z Julią Goerges nie dała się przełamać, dzięki czemu triumfowała 6:1, 7:6(7) i odniosła siódme zwycięstwo z rzędu. Pierwsza partia tego spotkania miała bardzo jednostronny przebieg – po wygraniu gema otwarcia 22-letnia Niemka nie potrafiła odnaleźć swojego rytmu gry i trudnych, wietrznych warunkach popełniała bardzo wiele błędów. Na szczęście w drugiej odsłonie podniosła poziom gry i walczyła jak równa z równą z Sereną Williams. Skapitulowała dopiero w tie breaku, choć obroniła w nim aż pięć piłek meczowych, odrabiając straty od 2:6, a następnie od 6:7.

Myślę, że ona zagrała naprawdę dobrze i sprytnie – przyznała Williams. – Dobrze, że wygrałam drugiego seta i zakończyłam spotkanie. Lepiej nie grać najlepszego tenisa i wygrywać niż przegrywać pomimo dobrej gry – kontynuowała Amerykanka.

Nie zawiodły również Maria Szarapowa i Wiktoria Azarenka, które swoje pierwsze mecze w turnieju rozgrywały w sesji wieczornej. 24-letnia Rosjanka pokonała 6:1, 7:5 Bojanę Jovanovski, choć w drugim secie musiała odrabiać straty od stanu 2:4.

Bojana jest na fali, dlatego wiedziałam, że może być niebezpieczna – mówiła Szarapowa. – Jestem zadowolona ze swojej gry w pierwszym secie, później grałam już nierówno, były lepsze i gorsze momenty. Ogólnie myślę jednak, że było dobrze.

Natomiast 22-letnia Białorusinka nie dała swojej rywalce najmniejszych szans. Pokonała Stephanie Dubois, ostatnią reprezentantkę Kanady w turnieju, 6:0, 6:0. Wcześniej porażki doznała również Aleksandra Wozniak, choć 22-latka z Montrealu nawiązała walkę z Samanthą Stosur. Ostatecznie Australijka wygrała 6:3, 6:4.

Do trzeciej rundy awansowała również mistrzyni Wimbledonu Petra Kvitova. Rozstawiona z „siódemką” Czeszka miała spore trudności w pierwszej partii spotkania z Anabel Mediną Garrigus, nawet musiała odrabiać stratę podania. Finalnie zdołała jednak wygrać 7:6(3), 6:3 i o ćwierćfinał zagra z Andreą Petkovic, która wygrała 6:4, 7:5 z Gretą Arn. Zwycięstwo odniosła również Francesca Schiavone, która 6:1, 6:3 pokonała Jekatarinę Makarową.