Toronto: kontuzja Clijsters, pokaz siły Sereny

/ Tomasz Krasoń , źródło: wtatennis.com, foto: wtatennis.com

W trzeciej rundzie Rogers Cup miało dojść do szlagierowego spotkania Sereny Williams z Kim Clijsters. Miało, gdyż z turniejem już pożegnała się Belgijka. W drugiej rundzie przegrała z kontuzją mięśni brzucha i poddała spotkanie z Jie Zheng. Nie zawiodła natomiast Amerykanka, która 6:0, 6:3 pokonała Alonę Bondarenko.

Mecz Clijsters z Zheng był jedynym wtorkowym meczem drugiej rundy i rozgrywano jako ostatni na korcie centralnym. Pierwszego seta zdołała wygrać faworytka – mimo pewnych problemów serwisowych (6 podwójnych błędów, dwukrotna utrata podania) faworyzowana Belgijka triumfowała 6:3. Początek drugiej również nie zwiastował tak poważnych problemów Clijsters. Chinka prowadziła 2:1, ale w brekach był remis. Wówczas trzykrotna mistrzyni US Open postanowiła poddać spotkanie.

Podczas rozgrzewki poczułam ból w lewym mięśniu brzucha, naprawdę mocny – mówiła Clijstes. – Przed meczem zrobiłam opatrunek, aby ochronić mięsień najlepiej, jak to tylko możliwe, ale było coraz gorzej. Przeszłam już badanie USG i mam częściowo naderwany ten mięsień – kontynuowała Belgijka. – Mam kilka tygodni do US Open. Zrobię wszystko, aby się przygotować. Clijsters triumfowała na Flushing Meadows w 2005, 2009 i 2010 roku.

Problemy zdrowotne Clijsters trwają już od dłuższego czasu. W kwietniu doznała urazu stawu skokowego, przez który odpadła w drugiej rundzie Roland Garros i musiała wycofać się z Wimbledonu.

Podczas gdy z kontuzjami boryka się Kim Clijsters, do pełni formy dochodzi Serena Williams. Pauzująca przez prawie rok Amerykanka w swoim pierwszym meczu w Rogers Cup oddała zaledwie trzy gemy Alonie Bondarenko. Mistrzyni niedawno rozgrywanej imprezy w Stanford wprost znokautowała swoją rywalką w inauguracyjnym secie – oddała w niej Ukraince zaledwie cztery punkty! W drugiej odsłonie nawiązała się walka, był nawet remis 3:3. Od tego momentu 29-letnia Amerykanka przystąpiła do ataku i zwyciężyła 6:3. W całym meczu nie straciła ani jednego punktu po pierwszym podaniu.

Kolejną rywalką Sereny Williams będzie Julia Goerges. 22-letnia Niemka, która pokonała w Toronto Jelenę Janković, ma już na rozkładzie Caroline Wozniacki, Wiktorię Azarenkę i Samanthę Stosur.

Z rozstawionych oprócz Clijsters odpadła jedynie Dominika Cibulkova. Grająca z „szesnastką” Słowaczka również przegrała z kontuzją, również bolały ją mięśnie brzucha. Pomimo prowadzenia 3:1 w trzecim secie meczu z Ivetą Benesovą finalistka tej imprezy w 2008 postanowiła skreczować.

Pewne zwycięstwo odniosła natomiast Andrea Petkovic (nr 11). 23-letnia Niemka pokonała 6:2, 6:2 zawodniczkę gospodarzy Eugenie Bouchard. We wtorek odbyło się również kilka interesujących pojedynków z udziałem niżej klasyfikowanych zawodniczek. I tak Daniela Hantuchova wygrała 6:3, 6:4 z Giselą Dulko, a Flavia Pennetta pokonała 6:3, 6:1 Marię Kirilenko. Awansowała również Ana Ivanović. 23-letnia Serbka potrzebowała zaledwie 55 minut na odprawienie Shuai Zhang. Chińska kwalifikantka zdobyła w tym meczu zaledwie dwa gemy.

Jeszcze szybsza była reprezentantka gospodarzy Aleksandra Wozniak. 23-letnia Kanadyjka wydaje się wracać do wysokiej formy po problemach zdrowotnych. Notowana niegdyś na 21. miejscu w rankingu WTA tenisistka wygrała w minionym tygodniu ITF w Vancouver (w ćwierćfinale pokonała Urszulę Radwańską), a turniej w Toronto rozpoczęła od pewne zwycięstwa nad Shahar Peer. Izraelka urwała Wozniak tylko jednego gema i utrzymała się w Rogers Cup przez 43 minuty.

W środę rozegranych zostanie 15 spotkań drugiej rundy. Około 19 czasu polskiego Agnieszka Radwańska zagra na korcie numer 1 z Petrą Martić. Pierwsze mecze w turnieju stoczą najwyżej rozstawione tenisistki – Caroline Wozniacki zmierzy się z Robertą Vinci, Wiera Zwonariowa z Nadią Pietrową, Wiktoria Azarenka ze Stephanie Dubois, Maria Szarapowa z Bojaną Jovanovski, Na Li z Shuai Peng, Petra Kvitova z Anabel Mediną Garrigues i Francesca Schiavone z Jekatariną Makarową.

Wynik drugiej rundy singla:
Jie Zheng (Chiny) – Kim Clijsters (Belgia, 2) 3:6, 2:1 i krecz

Wyniki pierwszej rundy singla:
Serena Williams (USA) – Alona Bondarenko (Ukraina) 6:0, 6:3
Iveta Benesova (Czechy) – Dominika Cibulkova (Słowacja, 16) 7:5, 4:6, 1:3 i krecz
Andrea Petkovic (Niemcy, 11) – Eugenie Bouchard (Kanada, WC) 6:2, 6:2
Ana Ivanović (Serbia) – Shuai Zhang (Chiny) 6:1, 6:1
Aleksandra Wozniak (Kanada, WC) – Shahar Peer (Izrael) 6:1, 6:0

Zobacz wszystkie wtorkowego wyniki kobiecego Rogers Cup w Toronto!