Palermo: problemy włoskiej faworytki

/ Tomasz Krasoń , źródło: wtatour.com, foto: AFP

Flavia Pennetta miała spore problemy w meczu drugiej rundy turnieju WTA w Palermo i pokonała Mathilde Johansson dopiero po 2 godzinach i 50 minutach gry. Lepiej radziła sobie Polona Hercog, która eliminując Albertę Brianti przedłużyła serię wygranych spotkań do siedmiu.

20-letnia Słowenka w minionym tygodniu wygrała turnieju WTA w Bastad. W związku z tym do Palermo przyjechała w roli faworytki, z której na razie wywiązuje się doskonale. Albertę Brianti pokonała 6:2, 6:4, a w całym meczu dała się przełamać zaledwie raz. Tym samym zrewanżowała się Włoszce za porażkę sprzed 2 lat, którą poniosła przed 2 laty na własnej ziemi w Portorożu.

Nastroje Włochom poprawiła Flavia Pennetta, aczkolwiek najwyżej notowana uczestniczka turnieju była o krok od porażki. Przegrywała już z Mathilde Johansson 4:6, 3:5. Końcówka drugiej partii należała jednak do 29-letniej Włoszki. Pennetta najpierw doprowadziła do wyrównania, a następnie dołożyła kolejne dwa gemy, które dały jej zwycięstwo w secie. Niezrażona takim przebiegiem wydarzeń Johansson znakomicie rozpoczęła trzecią partię. 26-letnia Francuzka prowadziła 3:0 i 5:3, ale ta zaliczka również nie wystarczyła do zakończenia meczu. Pennetta ponownie doskonale spisała się w końcówce – tak jak w drugim secie wygrała cztery ostatnie gemy i triumfowała 7:5.

Kolejną rywalką Pennetty będzie Cwetana Pironkowa. Ćwierćfinalistka Wimbledonu pokonała 2:6, 6:1, 6:1 Soranę Cirsteę. Rumunka zagroziła Bułgarce jedynie w pierwszej, wygranej pewnie do dwóch partii. Później inicjatywę przejęła rozstawiona z „szóstką” Pironkowa, która do końca spotkania oddała rywalce zaledwie dwa gemy.

Czwartą zawodniczką, która zapewniła już sobie awans do ćwierćfinału jest Petra Cetkovska. 26-letnia Czeszka, która na kortach Wimbledonu pokonała Agnieszkę Radwańską, wygrała 6:2, :4 z Akgul Amanmuradową. Dla Cetkovskiej oznacza to wyrównanie najlepszych wyników w karierze – ćwierćfinałów osiągniętych w Fezie, Birmingham i Acapulco.

Hitem czwartkowej rywalizacji w Palermo będzie spotkanie rozstawionej z „dwójką” Włoszki Roberty Vinci z Rumunką Iriną-Camelią Begu. Zawodniczki te spotkały się w niedzielę w finale turnieju w Budapeszcie i wówczas w trzech setach wygrała bardziej doświadczona zawodniczka z Palermo.