Dinara Safina i Nathalie Dechy biorą odwet

/ Anna Wilma , źródło: usopen.org, foto: usopen.org

Rosjanka Dinara Safina i Francuzka Nathalie Dechy to najlepsze zawodniczki tegorocznego wielkoszlemowego turnieju US Open w grze podwójnej kobiet. W finale tenisistki rozstawione z numerem siódmym pokonały gwiazdy Chińskiego Tajpej, Yung-Jan Chan i Chię-Jung Chuang, które rozstawione były z piątką.

Spotkanie miało jednostronny przebieg. Safina i Dechy od początku narzuciły swoje warunki gry, którym Tajki najwyraźniej nie sprostały. Mecz trwał siedemdziesiąt cztery minuty. W pierwszym secie Rosjanka i Francuzka dwukrotnie przełamały swoje azjatyckie rywalki, a same straciły jedno podanie. Wywalczoną przewagę utrzymały do końca i bezpiecznie doprowadziły do zwycięstwa w secie 6:4. Wybite z rytmu Chan i Chuang kompletnie nie potrafiły odpowiedzieć rywalkom w drugim secie, zdobywając jedynie dwa gemy – w tym jeden przy podaniu przeciwniczek. Nathalie Dechy i Dinara Safina sukcesywnie wygrywały kolejne punkty, gemy i w efekcie wygrały seta do dwóch. A po kilku minutach trzymały w rękach upragnione trofeum wielkoszlemowe.

Nathalie Dechy obroniła w Nowym Jorku tytuł wywalczony przed rokiem z tą różnicą, że w edycji 2006 startowała u boku Rosjanki Wiery Zwonariewej. Dinara Safina natomiast w poprzedniej edycji znalazła się w składzie finałowego debla razem ze Słowenką Katariną Srebotnik. Połączone siły Dechy i Safiny okazały się na tyle skuteczne, że  przebojem wygrały turniej gry podwójnej, eliminując po drodze między innymi parę Srebotnik / Sugiyama czy  Garbin / Peer.

Dinara Safina zdobyła tym samym swoje pierwsze mistrzostwo wielkoszlemowe. Nathalie Dechy natomiast legitymuje się od dzisiaj trzema tytułami Wielkiego Szlema: w deblu US Open 2006 i 2007 oraz w mikście Roland Garros 2007.

Mecz finałowy
Nathalie Dechy, Dinara Safina (Francja, Rosja, 7) – Yung-Jan Chan, Chia-Jung Chuang (Chińskie Tajpej, 5) 6:4, 6:2