Kvitova mistrzynią Wimbledonu!

/ Michał Jaśniewicz , źródło: wimbledon.org/własne, foto: AFP

Po trzynastu latach czeska tenisistka ponownie sięgnęła po puchar Wimbledonu. W ślady Jany Novotnej poszła Petra Kvitova, która pokonała w finale Marię Szarapową 6:3, 6:4.

W dwóch swoich pierwszych startach w Wimbledonie (w 2008 i 2009 roku) Petra Kvitova nie była w stanie wygrać meczu. Rok temu sprawiła ogromną niespodziankę, dochodząc do finału. Trudno powiedzieć, aby jej dzisiejsze zwycięstwo było wielką sensacją, ale niewiele tenisistek i tenisistów stać na tak znakomity debiut w wielkoszlemowym finale.

Przed dzisiejszym meczem wydawało się, iż właśnie doświadczenie może odgrywać kluczową rolę. Maria Szarapowa grała po raz piąty w finale wielkoszlemowym i ma już na koncie trzy triumfy w tych najbardziej prestiżowych rozgrywkach tenisowych.

Dziś Rosjanka nie zagrała złego spotkania. Zdecydowanie najsłabszą jej stroną był drugi serwis, po którym wygrała zaledwie 4 z 15 piłek i popełniła sześć podwójnych błędów. Szarapowa mecz zaczęła od przełamanie, ale po chwili gładko straciła własne podanie. Kluczowy w tej partii okazał się gem szósty. Rosjanka przy stanie 30:30 popełniła dwa podwójne błędy serwisowe i zrobiło się (z jej punkt widzenia) 2:4. Do końca tej odsłony obie tenisistki wygrywał własne podanie.

W drugim secie „ruletka” serwisowa była jeszcze większa, gdyż połowa z dziesięciu rozegranych gemów kończyła się breakami. Szarapowa dwukrotnie zdołała odrobić stratę przełamania, ale w tej partii nawet na moment nie wyszła na prowadzenie. W siódmym gemie Kvitova po raz trzeci zdołała wywalczyć przełamanie, a następnie pewnie wygrała własne podanie i prowadziła 5:3. Rosjanka co prawda utrzymała swój serwis, ale po zmianie stron Czeszka wygrała gema „na sucho”, co zapewniło jej końcowy triumf i wpisanie się w annały „białego sportu”. Mecz finałowy trwał osiemdziesiąt pięć minut.

Obie tenisistki przez cały mecz grały niezwykle agresywnie, szukając nie tylko rozwiązań siłowych, ale również gry kątowej. Petra Kvitova odnotowała w finale 19 uderzeń wygrywających i 13 niewymuszonych błędów. Maria Szarapowa bilans „winnerów” do niewymuszonych błędów miała ujemny (10-12).