Wimbledon: zwycięstwo w 59 minut

/ Michał Jaśniewicz , źródło: wimbledon.org/wtatennis.com, foto: AFP

Maria Szarapowa w imponującym stylu wywalczyła sobie miejsce w półfinale Wimbledonu. Rosjanka pokonała Dominikę Cibulkovą 6:1, 6:1. O awans do finału zmierzy się z Sabiną Lisicki, która została pierwszą Niemką od dwunastu lat w najlepszej czwórce turnieju wielkoszlemowego.

Pięćdziesiąt dziewięć minut trwało spotkanie Marii Szarapowej z 22-letnią Słowaczką. Rosjanka co prawda raz straciła własne podanie, ale sama wykorzystała aż sześć z dziesięciu break pointów. Cibulkova odnotowała w tym meczu zaledwie trzy uderzenia kończące, zaś Szarapowa o dwadzieścia więcej.

Kilka lat temu przegrałam z nią we French Open, w tej samej fazie turnieju co dzisiaj. Myślę, że zagrałam naprawdę solidnie i postępowałam właściwie, bym tym razem odnieść zwycięstwo – stwierdziła Szarapowa, która pierwszy raz od 2006 roku znalazła się w półfinale Wimbledonu, w czterech ostatnich sezonach nie udało jej się tu osiągnąć nawet ćwierćfinału. – To wspaniałe uczucie, nie byłam w tej fazie Wimbledonu od kilku lat.

Po raz pierwszy w karierze półfinał turnieju wielkoszlemowego osiągnęła Sabine Lisicki. Niemka po zaciętym spotkaniu pokonała Marion Bartoli 6:4, 6:7(4), 6:1. Przy stanie 5:4 w drugim secie i własnym podaniu Lisicki nie wykorzystała trzech meczboli. W decydującej partii Niemka zagrała jednak bardzo dobrze, nie dała rywalce ani jednej okazji na przełamanie, a sama wykorzystała oba break pointy.

Sabine Lisicki imponują podczas tegorocznego Wimbledonu niezwykle ofensywnym stylem gry. W dzisiejszym spotkaniu Niemka odnotowała 52 piłki wygrywające (w tym 9 asów). Bardzo skuteczna była również w akcjach przy siatce, kończące sukcesem 15 z 20 takich punktów.

Ostatnią Niemką w półfinale turnieju wielkoszlemowego była Steffi Graf. Dwanaście lat temu osiągnęła właśnie na Wimbledonie swój ostatni w karierze finał wielkoszlemowy, przegrywając mecz o tytuł z Lindsay Davenport. Sabine Lisicki, by pójść w ślady swojej słynnej rodaczki i zagrać w finale, będzie musiała pokonać w czwartek Marię Szarapową.