Venus Williams w półfinale

/ Michał Jaśniewicz , źródło: usopen.org/własne, foto: usopen.org

Venus Williams, po dwóch godzinach i dwudziestu siedmiu minutach walki, pokonała Jelenę Jankovic w tie-breaku trzeciego seta. Dwa inne rozegrane wczoraj mecze ćwierćfinałowe pań miały znacznie bardziej jednostronny charakter.

Tak wyrównanego meczu pomiędzy Williams i Jankovic można się było spodziewać na postawie ich wcześniejszej rywalizacji. Amerykanka grała z Serbką po raz piąty, wygrała dwa w pierwsze mecze, ale w trzech kolejnych górą była Jelena, co więcej tylko ich pierwszy mecz, w 2005 roku w Stanford gładko wygrał Venus. Pozostałe mecze miały już przebieg trzysetowy. W tym roku Serbka dwukrotnie pokonała Williams na kortach ziemnych, najpierw w tie-breaku trzeciego seta w Charleston, a następnie w czwartej rundzie Roland Garros.

Wczorajszy mecz dużo lepiej rozpoczęła Jankovic, która z przewagą dwóch breaków prowadziła już 4:1. Williams w szóstym gemie co prawda zdołała stratę jednego przełamanie odrobić, ale na tym się skończyło, Jelena wygrał 6:4.

Druga partia zaczęła się od dwóch gemów wygranych przez tenisistkę odbierającą serwis. Od stanu 1:1 na korcie rządziła już jednak tylko faworytka gospodarzy, wygrywając pięć kolejnych gemów.

Trzeci set, a przede wszystkim jego końcówka, wynagrodził kibicom niezbyt wysoki poziomi dwóch pierwszych setów. Obie tenisistki konsekwentnie wygrywały własne podanie i doszło do tie-breaka. Tego znacznie lepiej wytrzymała Williams. Amerykanka co prawda wyglądała na bardziej zmęczoną, ale za to Jankovic była dużo bardziej zdenerwowana. Ostatecznie Venus zwyciężyła 7:4.

Amerykanka w półfinale zmierzy się z liderką rankingu WTA Justine Henin, która dzień wcześniej pokonała jej młodszą siostrę, Serene.

Drugi półfinał będzie sprawą wewnątrz rosyjską, a zmierzą się w nim Swietłana Kuzniecowa i Anna Czakwetadze. Obie tenisistki we wczorajszych meczach 1/4 oddały zgodnie swoim rywalkom po pięć gemów. Kuzniecowa pokonała rewelacyjną nastolatkę z Węgier, Agnes Szavay, zaś Czakwetadze uporała się z pogromczynią Agnieszki Radwańskiej, Shahar Peer.