Eastbourne: zwycięski powrót Venus Williams – teraz czas na siostrę

/ Michał Jaśniewicz , źródło: sonyericssonwtatour.com, foto: AFP

Venus Williams po czterech i pół miesiącach przerwy wróciła do rozgrywek WTA. Amerykanka pokonała w Eastbourne Andreę Petkovic 7:5, 5:7, 6:3. W innych spotkaniach nie doszło do niespodzianek, swoje spotkania wygrały Victoria Azarenka, Petra Kvitova oraz Samantha Stosur.

Po jednym gemie trzeciej rundy Australian Open Venus Williams poddała mecz, ze względu na kontuzję nadgarstka. Rywalką Amerykanki była wówczas Andrea Petkovic. Dziś historia zatoczyła koło, gdyż była liderka rankingu w pierwszym spotkaniu po długiej przerwie zagrała właśnie z Niemką.

Venus Williams zagrała nierówno, ale udowodniła, iż determinacji wciąż jej na korcie nie brakuje. Amerykanka wygrała swój 593 mecz w karierze, po dwóch godzinach oraz trzydziestu pięciu minutach. Dwie pierwsze partie kończyły się po dwunastu gemach, najpierw zwycięstwem Williams, a następnie Petkovic. W decydującej partii Amerykanka obroniła wszystkie cztery break pointy przy własnym podaniu, a sama wykorzystała jedyną w tej odsłonie szansę na przełamanie.

Nigdy bym nie przypuszczała, że będę pauzować przez około pięć miesięcy, nie myślałam, że będzie to trwać tak długo. Byłby momenty, gdy czułam, że nie ma poprawy i było to frustrujące. Nigdy jednak nie odpuszczałam. Wiedziałam, że jest szansa, by wrócić tutaj do rywalizacji – powiedziała Amerykanka.

W drugiej rundzie rywalką Venus Williams będzie Ana Ivanović lub Julia Georges. We wtorek natomiast na korcie centralnym w Eastbourne pojawi się Serena Williams, która zagra z Cwetaną Piroknową po blisko rocznej przerwie.

Grająca z numerem osiem Petkovic była jedyną tenisistką rozstawioną, która dziś poniosła porażkę. Duże problemy z serwisem w pierwszym secie pojedynką z Anastazją Sewastową miała Petra Kvitova (nr 5). Czeszka co prawda zaserwowała pięć asów, ale popełniła tyle samo podwójnych błędów i aż trzykrotnie straciła podanie, przegrywając 5:7. W dwóch kolejnych setach Kvitova przegrała po jednym gemie serwisowym, ale obie partie pewnie wygrała (6:1, 6:3).

Z dobrej strony zaprezentowała się Samanthą Stosur (nr 7), która w zaledwie pięćdziesiąt dwie minuty pokonałam finalistkę turnieju w Eastoburne sprzed trzech lat, Nadię Pietrową 6:1, 6:4. Również w dwóch setach, ale po znacznie bardziej zaciętej walce, Victoria Azarenka (nr 3) pokonała Shuai Peng 6:4, 7:6(2). Tenisistki rywalizowały przez godzinę oraz pięćdziesiąt sześć minut.