Rzym: Szarapowa i Schiavone gromią

/ Tomasz Krasoń , źródło: wtatour.com, foto: AFP

Podczas gdy na kortach rzymskiego Foro Italico dokańczano rozgrywki pierwszej rundy, Maria Szarapowa i Francesca Schiavone zdążyły awansować już do trzeciej fazy turnieju. Faworytki w swoich inauguracyjnych meczach nie pozostawiły złudzeń niżej notowanym rywalkom – Rosjanka pokonała 6:1, 6:1 Jekatarinę Makarową, a Włoszka 6:3, 6:1 Christinę McHale.

Przed tygodniem w Madrycie Makarowa zdołała urwać Szarapowej seta. W Rzymie bardziej utytułowana z dwójki Rosjanek nie dała się już zaskoczyć młodszej rodaczce. Od początku meczu wyraźnie dominowała na korcie, nie dała się ani razu przełamać, a sama wykorzystała wszystkie pięć break pointów. Spotkanie trwało zaledwie 54 minuty.

Nieco dłużej musiała grać w swoim pierwszym meczu przed własną publicznością Francesca Schiavone. Jednak rozstawiona z „dwójką” Włoszka również nie miała żadnych problemów z wywalczeniem awansu do najlepszej szesnastki. Aktualna mistrzyni Roland Garros 6:3, 6:1 wygrała z amerykańską kwalifikantką Christiną McHale.

Ze spotkań pierwszej rundy warto odnotować zwycięstwa Andrei Petkovic i Anastazji Pawliuczenkowej. Niemka po słabym początku meczu z Marię Kirilenko (przegrywała 1:3) opanowała sytuację na korcie i potwierdziła, że nie bez przyczyny zajmuje 10. miejsce w rankingu Race. Po 1 godzinie i 47 minutach gry 23-letnia Petkovic wygrała 7:5, 6:1. Pawliuczenkowa również musiała odrabiać straty, z tym że w drugiej partii. Ostatecznie jednak wyszła ze stanu 1:4 i pokonała 6:3, 7:5 Chanelle Scheepers z RPA.

Spośród tenisistek rozstawionych we wtorek swój mecz przegrała jedynie turniejowa „czternastka”, Kaia Kanepi. Pogromczynią Estonki została reprezentantka gospodarzy, Romina Oprandi. Grająca z dziką kartą Włoszka zwyciężyła 7:5, 3:6, 6:1.

W środę zostanie rozegranych 14 pozostałych spotkań drugiej rundy. Przed rzymską publicznością po raz pierwszy zaprezentują się najwyżej rozstawione zawodniczki, z Caroline Wozniacki i Wiktorią Azarenką na czele. Premierowy występ czeka także Agnieszkę Radwańską. Grająca z „ósemką” Polka spotka się około godziny 13 z Jeleną Wiesniną na korcie numer 13.