Rzym: porażka Kuzniecowej w dramatycznych okolicznościach

/ Tomasz Krasoń , źródło: wtatour.com, foto: wtatour.com

Porażka Swietłany Kuzniecowej z Gretą Arn była wydarzeniem pierwszego dnia turnieju WTA Rzymie. Dwukrotna finalistka tej imprezy i „jedenastka” z rozstawienia przegrała po niezwykle dramatycznym spotkaniu z 32-letnią reprezentantką Węgier po 3 godzinach i 22 minutach walki. Z imprezą pożegnała się również obrończyni tytułu, Maria Jose Martinez Sanchez.

Przed rokiem 28-letnia Hiszpanka zadziwiła i zauroczyła cały tenisowy świat, wygrywając na kortach Foro Italico, w stylu który w kobiecych rozgrywkach jest istnym unikatem. Jednak po 12 miesiącach Martinez Sanchez nie zdołała nawiązać do tego wspaniałego wyczyny. Przegrała już w pierwszej rundzie z Jekatariną Makarową. W secie otwarcia leworęczna Rosjanka wprost zdemolowała obrończynię tytułu, nie oddając jej nawet gema. W drugiej partii Hiszpanka podniosła się i wygrała 6:4. Jednak decydująca odsłona znów należała do 22-letniej moskwianki, która w drugiej rundzie będzie miała okazję do rewanżu na Marii Szarapowej, której uległa przed tygodniem w Rzymie.

Dobrze radziły sobie również inne Rosjanki. Swoje mecze wygrały Alisa Klejbanowa, Wiera Duszewina i Jelena Wiesnina, która to w drugiej rundzie zmierzy się z Agnieszką Radwańską. Zawiodły natomiast bardziej rutynowane reprezentantki Sbornej. Mowa o Swietłana Kuzniecowej i Nadii Pietrowej. Pierwsza z nich przez 3 godziny i 22 minuty walczyła z Gretą Arn. Ostatecznie Węgierka grająca niegdyś dla Niemiec wygrała 3:6, 7:6(4), 7:6(9). Trzeci set wątpienia można nazwać epickim – trwał prawie 2 godziny, a obroniono w nim łącznie osiem piłek meczowych. Arn czterokrotnie zażegnała widmo porażki, podobnie zresztą jak Kuzniecowa. Jednak przy piątej okazji 32-letnia Węgierka była już bezbłędna, dzięki czemu po raz pierwszy w karierze pokonała rywalkę z czołowej piętnastki rankingu WTA.

Natomiast Nadia Pietrowa przegrała nie tylko z Aną Ivanović, ale również z kontuzją. Po tym jak była liderka rankingu WTA wygrała dziewięć pierwszych gemów spotkania rutynowana Rosjanka postanowiła zejść z kortu, jako przyczynę podając uraz lewego biodra.

Wyniki pierwszej rundy singla:
Jekatarina Makarowa (Rosja) – Maria Jose Martinez Sanchez (Hiszpania) 6:0, 5:7, 6:4
Jelena Wiesnina (Rosja) – Tamira Paszek (Austria, Q) 6:4, 6:4
Greta Arn (Węgry) – Swietłana Kuzniecowa (Rosja, 11) 3:6, 7:6(4), 7:6(9)
Ana Ivanović (Serbia, 13) – Nadia Pietrowa (Rosja) 6:0, 3:0 i krecz

Zobacz wszystkie poniedziałkowe wyniki turnieju WTA w Rzymie!