Madryt: obrończyni tytułu i była liderka już nie grają

/ Tomasz Krasoń , źródło: wtatour.com, foto: wtatour.com

Z turnieju w Madrycie odpadły już broniąca tytułu Aravane Rezai oraz była liderka światowego rankingu Ana Ivanović. Nie zawiodły natomiast najwyżej rozstawione uczestniczki trzeciej tegorocznej imprezy rangi Premier Mandatory. Awans do drugiej rundy zapewniły sobie Caroline Wozniacki, Francesca Schiavone, Jelena Janković i Maria Szarapowa.

12 miesięcy temu Aravane Rezai odniosła największy sukces w karierze, wygrywając w imponującym stylu turniej w Madrycie. Od tamtej pory na światowych kortach jednak nie błyszczała, a jej ostatnie występy były wręcz fatalne. Wystarczy wspomnieć, że w tym sezonie wygrała zaledwie cztery spotkania, a porażek doznawała z rąk zawodniczek trzeciej i piątej setki rankingu WTA. Stolica Hiszpanii nie okazała się powtórnie szczęśliwa dla 24-letniej Francuzki. Rezai przegrała już w pierwszej rundzie z Sofią Arvidsson. Spotkanie było wyrównane, a szwedzka kwalifikantka zwyciężyła ostatecznie 6:3, 3:6, 6:4.

Biorąc pod uwagę ostatnie „osiągnięcia” Rezai jej porażki nie należy rozpatrywać w kategorii niespodzianki. Te sprawiały natomiast reprezentantki Stanów Zjednoczonych, dokładniej mówiąc Bethanie Mattek-Sands i Vania King. Pierwsza z nich wyeliminowała Anę Ivanović, choć Serbka rozpoczęła mecz od miażdżącego 6:0 w inauguracyjnej partii. Z biegiem czasu Amerykanka prezentowała się na madryckiej mączce z coraz większą pewnością, dzięki czemu w dwóch kolejnych setach wygrała 6:4, 6:4 z mistrzynią Roland Garros 2008. Natomiast Vania King w pokonanym polu zostawiła Nadię Pietrową. Amerykańska kwalifikantka, która obecnie plasuje się poza czołową setką rankingu WTA, zwyciężyła 6:1, 7:6(5), choć w drugim secie miała piłkę meczową przy stanie 5:4.

Pozostałe faworytki nie spisały się zgodnie z oczekiwaniami. Caroline Wozniacki potrzebowała 68 minut, aby 6:2, 6:3 wygrać z Ayumi Moritą. Trudniejsze zadanie miała Francesca Schiavone. Przegrywająca ostatnio z Agnieszką Radwańską Włoszka walczyła z będącą w formie Shuai Peng. Mistrzyni Roland Garros pokonała wyżej notowaną w rankingu Race Chinkę 7:5, 7:6(2). Pewne problemy miała również Maria Szarapowa. Rosjanka dała się zaskoczyć Arantxy Rus, która wygrała pierwszą partię 6:2. Później trzykrotna mistrzyni Wielkiego Szlema nie pozwoliła młodej Holenderce na zbyt wiele i triumfowała w kolejnych odsłonach do trzech i do dwóch. Spośród czołowej ósemki najbardziej przekonujące zwycięstwo odniosła pod koniec dnia Jelena Janković. Turniejowa „siódemka” w ciągu 56 minut oddała zaledwie 2 gemy Laurze Pous-Tio.

Warto również odnotować kolejne zwycięstwo Julii Goerges. Rewelacyjna zwyciężczyni ze Stuttagrtu nie bez problemów pokonała Kaię Kanepi. 22-letnia Niemka wygrała z rozstawioną z „czternastką” Estonką 6:7(3), 6:1, 6:4.

W poniedziałek w Madrycie poznamy ostatnie uczestniczki drugiej i pierwsze trzeciej rundy. Premierowy występ w stolicy Hiszpanii czeka m.in. Na Li, Shahar Peer i Dinarę Safinę, a po raz drugi zaprezentują się Wiktoria Azarenka, Wiera Zwonariowa i Maria Szarapowa. Mecz Agnieszki Radwańskiej z Jarmilą Gajdosovą zostanie rozegrany we wtorek.