Madryt: Kuzniecowa wyeliminowana, Gajdosova rywalką Radwańskiej

/ Tomasz Krasoń , źródło: wtatour.com, foto: wtatour.com

Z rozstawionych tenisistek jedynie Swietłana Kuzniecowa pożegnała się z prestiżowym turniejem Mutua Madrid Open (WTA Premier Mandatory). Oprócz Rosjanki pokonanej przez Dominikę Cibulkovą, zwycięstwa odniosły Wiktoria Azarenka, Samantha Stosur i Wiera Zwonariowa.

Kuzniecowa, mistrzyni Roland Garros z 2009 roku, nie miała większych szans z Dominiką Cibulkovą. Spotkanie mogłoby potoczyć się inaczej gdyby 25-latka z Sankt Petersburga, gdyby wykorzystała więcej niż jednego z ośmiu break pointów. Lepszą skutecznością wykazała się 21-letnia Słowaczka, która dzięki temu wygrała 6:3, 6:2. Kolejną rywalką Cibulkovej będzie Agnes Szavay.

Z grona rozstawionych tenisistek najlepsze wrażenie zostawiła po sobie Wiktoria Azarenka. 21-letnia Białorusinka potrzebowała zaledwie 49 minut, aby odprawić na rowerze Wierę Duszewinę. „Dobrze się czułam. Było trochę zimno i wietrznie, ale radziłam sobie również w tych warunkach” – przyznała Azarenka. Piąta rakieta świata od dawna nie przegrała spotkania w rozgrywkach WTA. Ma na koncie wygrane turnieje w Miami i Marbelli, a jej ostatni występ w Stuttgarcie zakończył się kreczem po zwycięstwie w pierwszym secie spotkania z Julią Goerges.

Więcej problemów miały Samantha Stosur i Wiera Zwonariowa. Obie musiały stawić czoła rutynowanym specjalistkom od gry na nawierzchni ziemnej i obie potrzebowały trzech setów, aby awansować do drugiej rundy. Australijka słabo rozpoczęła spotkanie z Giselą Dulko – w pierwszej partii dwukrotnie straciła podanie i przegrała 3:6. W dalszej części meczu Stosur była już niemal bezbłędna. W drugim secie nie oddała Argentynce ani jednego punktu przy swoim podaniu! Wygrała tę część gry 6:2, a następnie powtórzyła ten rezultat w decydującej odsłonie. Natomiast Wierze Zwonariowej przytrafił się słabszy moment w drugiej partii spotkania z Patty Schnyder. Po rozpoczęciu meczu od pewnego 6:2 rozstawiona z „dwójką” moskwianka oddała pole rywalce, która korzystając z ogromnego doświadczenia, wykorzystała sytuację i wygrała 6:1. Faworyzowana Rosjanka opanowała jednak sytuację i w decydującej odsłonie ponownie kontrolowała wydarzenia na korcie, wygrywając w niej 6:2.

Polskich kibiców interesowało spotkanie Jarmili Gajdosovej z Marią Kirilenko, gdyż jego zwyciężczyni spotka się w drugiej rundzie z Agnieszką Radwańską. Ostatecznie wygrała je pochodząca ze Słowacji Australijka, triumfując 7:5, 3:6, 7:6(4). Kirilenko nie wykorzystała jednak swoich okazji. Rosjanka miała zarówno piłki setowe w pierwszej, jak i meczowe w trzeciej odsłonie.