Barcelona: Vinci odzyskuje koronę

/ Tomasz Krasoń , źródło: wtatour.com, foto: wtatour.com

Roberta Vinci odzyskała tytuł najlepszej tenisistki Barcelona Ladies Open. 28-letnia Włoszka po porażce w ubiegłorocznym finale z Francescą Schiavone, powtórzyła wyczyn z 2009, gdy również była najlepsza w całej imprezie. W finale rozstawiona z „szóstką” Vinci pokonała 4:6, 6:2, 6:2 Lucie Hradecką.

Początek finału nie zapowiadał, że obronną ręką wyjdzie z niego Vinci. Do stanu 6:4, 2:1 wszystko wskazywało na to, że Hradecka w końcu sięgnie po pierwszy tytuł w zawodowej karierze. Jednak od tego momentu znacznie lepiej zaczęła grać Włoszka. Do końca drugiego seta Vinci nie straciła już ani jednego gema i ostatecznie zwyciężyła 6:2. W decydującej odsłonie w dalszym ciągu lepiej radziła sobie Włoszka. Trzykrotnie przełamała 25-letnią Czeszkę, swoje podanie straciła zaledwie raz i powtórzyły wynik z drugiej partii, kończąc mecz wynikiem 4:6, 6:2, 6:2.

Dla Vinci najtrudniejszy mecz w całym turnieju miał miejsce w półfinale. Pokonała w nim reprezentantkę gospodarzy Laurę Pous-Tio 4:6, 6:4, 7:6(4). Mecze we wcześniejszych fazach imprezy Włoszka wygrywała w dwóch setach.

Przed przyjazdem do Barcelony osiągnięcia Vinci w tym sezonie nie zachwycały. Włoszka miała serię ośmiu porażek z rzędu. W stolicy Katalonii, tak jak w dwóch poprzednich latach, przełamała niemoc. Przypomnijmy, iż w 2009 roku Vinci okazała się najlepsza w całym turnieju, a w poprzednim sezonie przegrała dopiero w finale z Francescą Schiavone. Dla 28-letnia mieszkanka Palermo po raz czwarty w karierze zwyciężyła w singlowej imprezie WTA. Na swój pierwszy triumf wciąż musi poczekać Lucie Hradecka. Pokonana w finale Czeszka czterokrotnie wystąpiła w finale, ale ani razu nie udało jej się odnieść zwycięstwa.

W finale gry podwójnej najlepsze okazały się Czeszki, Iveta Benesova i Barbora Zahlavova Strycova. Para numer jeden Barcelona Ladies Open wygrała z Nathalie Grandin i Vladimirą Uhlirovą 5:7, 6:4, 11-9.

Wynik finału singla:
Roberta Vinci (Włochy, 6) – Lucie Hradecka (Czechy) 4:6, 6:2, 6:2

Wynik finału debla:
I. Benesova, B. Zahlavova Strycova (Czechy, 1) – N. Grandin, V. Uhlirova (RPA, Czechy, 3) 5:7, 6:4, 11-9