Fez: pierwszy tytuł Brianti

/ Tomasz Krasoń , źródło: wtatour.com, foto: AFP

W wieku 31 lat Alberta Brianti sięgnęła po swój pierwszy tytuł WTA w karierze. W finale turnieju w Fezie Włoszka pokonała 6:4, 6:3 Simonę Halep z Rumunii.

Niedzielne rozgrywki w Fezie utrudniały opady deszczu. Spotkanie finałowe zostało przerwane w trakcie pierwszego seta, gdy Brianti prowadziła 5:2. Po powrocie na kort Simona Halep wygrała dwa gemy i miała nawet szansę na wyrównanie, ale 31-letnia Włoszka zdołała zwyciężyć 6:4. W drugiej partii doszło do pięciu przełamań. O jednego breaka z przodu znalazła się Brianti i to właśnie ona wygrała całe spotkanie po 1 godzinie i 17 minutach gry.

To był bardzo trudny mecz. Simona jest utalentowaną zawodniczką” – przyznała Brianti. „Musiałyśmy przerwać grę z powodu deszczu, ale zachowałam koncentrację i wygrałam. Prezentowałam dobry tenis przez cały tydzień, włącznie z dzisiejszym dniem. Cieszę się, że zdobyłam pierwszy tytuł" – kontynuowała Włoszka.

Dotychczas posługująca się jednoręcznym bekhendem Alberta Brianti tylko raz wystąpiła w finale turnieju WTA. Miało to miejsce przed 2 laty w Kantonie, kiedy to przegrała z Shahar Peer. Ponadto Włoszka nie odnosiła wcześniej sukcesów na nawierzchni ziemnej. Dość powiedzieć, że w cyklu WTA nie udało jej się wygrać nigdy dwóch meczów z rzędu na mączce.

To nie jest moja ulubiona nawierzchnia, ale lepiej późno niż wcale. Zawsze staram się poprawiać swoją grę i przez ostatnie kilka lat naprawdę gram najlepszy tenis w karierze” – powiedziała Brianti.

Simona Halep grała w finale w Fezie po raz drugi z rzędu. Przed rokiem młoda Rumunka przegrała w meczu decydującym o tytule z Ivetą Benesovą. W związku z tym 19-latka z Constanty wciąż nie ma na koncie triumfu w cyklu WTA.

W turnieju gry podwójnej najlepsze okazały się Andrea Hlavackova i Renata Voracova. Rozstawione z „jedynką” Czeszki pokonały 6:3, 6:4 Ninę Braczikową i Sandrę Klemenschits.

Wynik finału singla:
Alberta Brianti (Włochy) – Simona Halep (Rumunia, 7) 6:4, 6:3

Wynik finału debla:
A. Hlavackova, R.Voracova (Czechy, 1) – N. Braczikowa, S. Klemenschits (Rosja, Austria) 6:3, 6:4