Swietłana Kuzniecowa mistrzynią w New Haven

/ Anna Wilma , źródło: pilotpentennis.com, foto: pilotpentennis.com

Rosjanka Swietłana Kuzniecowa (numer 1) pokonała Węgierkę Agnes Szavay (kwalifikantka) w finale turnieju tenisistek w New Haven. Mecz miał nietypowy przebieg i w równie dziwnych okolicznościach został zakończony.

Faworytką spotkania od początku była Rosjanka Kuzniecowa, najwyżej klasyfikowana w rankingu WTA spośród startujących w New Haven tenisistek. W pierwszej odsłonie lepsza okazała się jednak Szavay, która obroniła cztery piłki na przełamanie i raz odebrała podanie Kuzniecowej. Po dziesięciu gemach młoda węgierska kwalifikantka wygrała seta 6:4.

Wszystko było na najlepszej drodze; wydawało się, że Kuzniecowa wyjedzie z New Haven pokonana. Rosyjska mistrzyni US Open 2004 szybko objęła jednak prowadzenie w drugiej odsłonie 3:0. Wówczas stało się coś niespodziewanego – Agnes Szavay wybuchła płaczem i poddała spotkanie z powodu kontuzji pleców, która nagle zaczęła jej doskwierać. Tym sposobem mistrzynią Pilot Pen Tennis 2007 zostaje Swietłana Kuzniecowa.

To pierwszy tytuł Rosjanki w roku 2007 i dziewiąty w zawodowej karierze.

Swietłana Kuzniecowa miała nieco szczęścia w trzech ostatnich meczach turnieju. Jej rywalki od fazy ćwierćfinałów kolejno skreczowały – najpierw Włoszka Francesca Schiavone, potem Rosjanka Jelena Dementiewa i dziś Węgierka Agnes Szavay. Jedynym zakończonym spotkaniem Kuzniecowej był mecz drugiej rundy przeciwko Agnieszce Radwańskiej, który najwyżej rozstawiona wygrała w trzech setach.

Dzisiejszy finał to trzeci w historii Pilot Pen Tennis zakończony kreczem jednej z zawodniczek. Co ciekawe, dwukrotnie skreczowała Amerykanka Lindsay Davenport. W 2003 poddała finał przeciwko rodaczce Jennifer Capriati przy stanie 2:6, 0:4. Rok temu z powodu kontuzji ramienia skreczowała przeciwko Belgijce Justine Henin przy wyniku 0:6, 0:1. Trzecią kreczującą zawodniczką została Agnes Szavay.