Na dobry początek kariery i na pożegnanie z tenisem

/ Anna Wilma , źródło: hopmancup.com, foto: hopmancup.com

Dominika Cibulkova i Dominik Hrbaty będą reprezentować Słowację podczas kolejnej edycji nieoficjalnych mistrzostw świata par mieszanych, znanych jako Puchar Hopmana. Impreza odbędzie się na początku stycznia, a miejscem rozgrywek tradycyjnie będzie zachodnioaustralijskie miasto Perth.

19-letnia Dominika w swoim drugim w pełni rozegranym sezonie w WTA dostała się do grona stu najlepszych zawodniczek na świecie. Rok 2008 rozpoczęła wygraniem dwóch meczów w Gold Coast i porażką w eliminacjach w Sydney. Największe "spustoszenie" uczyniła w Doha, gdzie pokonała Lucie Safarovą, Patty Schnyder i Venus Williams, a swój marsz przerwała dopiero w ćwierćfinale. Pierwszy ważny wynik odnotowała w Amelia Island, gdzie doszła do finału, eliminując Alize Cornet, Amelie Mauresmo, Annę Czakwetadze i Wiktorię Azarenkę. Stała się gwiazdą słowackiego tenisa żeńskiego, zastępując stopniowo słabiej dysponowaną Danielę Hantuchovą. Wyborną formę przypieczętowała awansem do finału imprezy pierwszej kategorii w Toronto. W Kanadzie pokonała Nadię Pietrową, późniejszą mistrzynię olimpijską, Jelenę Diemientiewą i liderkę rankingu, Jelenę Janković. US Open Series zakończyła ostatecznie na drugim miejscu.

Dominik Hrbaty to weteran hopmanowskich rozgrywek. Startował tu już trzykrotnie, a w duecie z Hantuchovą odniósł zwycięstwo w siedemnastej edycji turnieju w styczniu 2005 roku. Słowak wkrótce planuje zakończenie kariery tenisowej, dlatego też na początku roku skontaktował się z dyrektorem imprezy, Paulem McNamee i poprosił o możliwość gry w najbliższej edycji u boku Cibulkovej. Hrbaty osiągnął w rankingu ATP dwunaste miejsce w październiku 2004.

Słowacja to piąta ekipa, która potwierdziła swój występ w Pucharze Hopmana 2009 i zgłosiła reprezentantów. Pozostałe drużyny to: Australijczycy (Casey Dellacqua i Lleyton Hewitt), Francuzi (Alize Cornet i Gilles Simon), Rosjanie (Dinara Safina i Marat Safin) oraz Niemcy (Sabine Lisicki i Nicolas Kiefer).

Format rozgrywek dopuszcza udział ośmiu mieszanych drużyn. Ekipy, w których składzie znajdują się najwyżej notowani tenisiści w rankingach WTA i ATP, otrzymują rozstawienie z numerem jeden i dwa. Te reprezentacje znajdują się w dwóch grupach, A i B. Do każdej z grup dołączają trzy pozostałe państwa. W ciągu kilku dni odbywają się konfrontacje pomiędzy poszczególnymi krajami w grupach (round robin), składające się z meczu singla kobiet, singla mężczyzn i miksta. Najlepsze ekipy – po jednej z każdej grupy – spotykają się ze sobą w finale, gdzie również rozgrywają trzy mecze.