Wokół US Open: wsparcie dla narzeczonego

/ Anna Wilma , źródło: usopen.org, foto: usopen.org

Sokole oko

Na najważniejszych obiektach Flushing Meadows zawodnicy mogą korzystać z systemu "challenge", popularnie nazywanego sokolim okiem. Umożliwia to sprawdzenie śladu po piłce w przypadku nie zgadzania się z decyzją sędziego. W 2006 roku mistrzostwa Stanów Zjednoczonych stały się pierwszym turniejem Wielkiego Szlema, w którym wprowadzono to usprawnienie. Według obowiązujących zasad, każdy tenisista ma trzy możliwości sprawdzenia śladu w secie i jedną dodatkową w tie-breaku. Jeżeli rację ma zawodnik, zachowuje wszystkie szanse, jeśli nie – traci jedną z nich.

W pierwszych dniach rozgrywek stuprocentową celnością przy użyciu "sokolego oka" wykazali się: Paul-Henri Mathieu i Vincent Spadea (4 udane próby na 4 możliwe) oraz Amelie Mauresmo, Jekatierina Makarowa i Jelena Wiesnina (1 udana próba na 1 możliwą). W zestawieniach organizatorów najsłabiej wypadają: Jewgienij Korolew, Coco Vandeweghe i Lindsay Davenport, którzy nie mieli racji w żadnym z trzech challengów. Ogólna skuteczność wszystkich zawodników podczas US Open 2008 wynosi 36,5%.

Gwiazdy na trybunach Flushing Meadows

Na trybunach centralnych kortów nowojorskiego obiektu codziennie pojawiają się gwiazdy kina, mody i innych. W środę Flushing Meadows odwiedziła Brooklyn Decker, modelka Sport Illustrated, a prywatnie narzeczona Andy’ego Roddicka, amerykańskiego tenisisty. Na stadionie Arthura Ashe’a pojawiła się złota medalistka z Pekinu, Heather O’Reilly, także Kelsey Grammer, Sergio Garcia i John Turturro. W czwartek dziennikarze wypatrzyli na trybunach między innymi Aaron Peirsol, Reggie Jacksona i Paulę Creamer.

Andy wrócił na swoje miejsce, Venus – jeszcze nie

Andy Roddick prowadzi w klasyfikacji najszybciej serwujących tenisistów US Open. Amerykanin podał piłkę z prędkością 236 km/h. Rekordzistka świata w serwisie wśród pań, Venus Williams, zajmuje na razie drugie miejsce z wynikiem 202 km/h. O 3 km/h wyprzedza ją powracająca do czynnej rywalizacji Niemka Anna-Lena Groenefeld. W liczbie asów serwisowych tradycyjnie najlepszy jest Ivo Karlović (70 asów na 2 mecze), u pań prowadzi Sorana Cirstea (17 asów na 2 mecze). Drugie miejsce ze stratą jednego asa zajmuje Julie Coin. W liczbie podwójnych błędów serwisowych najwyżej notowani są Ai Sugiyama i Flavio Cipolla (18 błędów). Miła niespodzianka w liczbie przełamań – Agnieszka Radwańska znajduje się na czwartym miejscu z liczbą trzynastu odnotowanych breaków.

Rower zamiast samolotu? Nie w tym roku.

Z tegorocznego US Open jeszcze nikt nie wyjechał na przysłowiowym "rowerku", to znaczy, nie zdobywając w meczu żadnego gema. Oto najwyższe zwycięstwa odniesione przez zawodniczki w turnieju singlowym.

Pierwsza runda:
Shuai Peng (Chiny) – Eleni Daniilidou (Grecja) 6:1, 6:0
Ioana Raluca Olaru (Rumunia) – Edina Gallovits (Rumunia) 6:0, 6:2
Maria Elena Camerin (Włochy) – Emilie Loit (Francja) 6:0, 6:2