Australian Open. Tauson i Musetti – warto zapamiętać te nazwiska

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Zmagania chłopców i dziewcząt w Australian Open zakończyły się zwycięstwami turniejowych ,,jedynek". Wśród dziewcząt równych sobie nie miała Dunka Clara Tauson, natomiast w rywalizacji chłopców najlepszy okazał się Włoch Lorenzo Musetti.

16-letnia Tauson w całym turnieju straciła tylko jednego seta. W pierwszej rundzie nadspodziewanie duże problemy sprawiła jej Australijka Anastasia Berezov. Dunka przegrała z nią pierwszego seta 1:6, ale w dwóch kolejnych partiach przegrała łącznie cztery gemy. Z kolejnymi meczami stawka rosła, a Tauson grała coraz lepiej. Na koniec okazało się, że pierwszy set w całym turnieju był jej jedynym przegranym. W finale 16-latka z Gentofte pokonała 6:4, 6:3 rówieśniczkę z Kanady, Annie Leylah Fernandez.

Triumf Dunki nie jest żadną niespodzianką. Tauson wygrywa mecz za meczem od dłuższego czasu. Obecnie może pochwalić się serią 22. zwycięstw z rzędu. Co ciekawe, polscy kibice niedługo będą mogli ją zobaczyć w Zielonej Górze. 16-latka znalazła się bowiem w składzie Dunek na zbliżający się wielki krokami turniej Pucharu Federacji.

Jednego seta w całym turnieju stracił również Lorenzo Musetti. Włoch, w przeciwieństwie do Dunki, najcięższą przeprawę miał w finale. W tie-breaku decydującego seta musiał bronić nawet piłki meczowej. Jednak Amerykanin Emilio Nava nie dość, że nie wykorzystał meczbola, to przegrał też dwa kolejne punkty, co poskutkowało jego porażką 6:4, 2:6, 6:7(12).

Musetti dopiął swego i sięgnął po trofeum w turnieju wielkoszlemowym. Bliski szczęścia był już cztery miesiące temu, podczas US Open. Wówczas w meczu o tytuł uległ jednak Thiago Seybothowi Wildowi.