Halle. Federer zerwał się ze stryczka

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Dzieiąty triumf Rogera Federera w Gerry Weber Open stanął w czwartek pod dużym znakiem zapytania. Lider rankingu ATP musiał bronić dwóch piłek meczowych w pojedynku z Benoit Paire’em. Nie dość, że Federer ostatecznie awansował do ćwierćfinału, to ubyło mu dwóch groźnych rywali – Philipp Kohlschreiber i Florian Mayer.

Federer przyznał po meczu, że przy jednym z meczboli dopisało mu szczęście. Początkowo niewiele wskazywało na to, że do zwycięstwa będzie potrzebował uśmiechu fortuny. Pierwszego seta wygrał 6:3 i pewnie zmierzał po 18. z rzędu zwycięstwo na kortach trawiastych. Ekscentryczny Benoit Paire nie przejął się jednak początkowym niepowodzeniem i udowodnił, że zwłaszcza na szybkich nawierzchniach potrafi być groźny dla najlepszych. Co więcej, wyjątkowo dobrze radził sobie z presją. Przy stanie 5:6 w trzecim secie obronił dwie piłki meczowe, a w tie-breaku odrobił stratę mini-breaka. Zabrakło jednak przysłowiowej kropki nad ,,i". Paire nie wykorzystał później dwóch piłek meczowych (jednej przy własnym podaniu) i choć pozostawił po sobie jak najlepsze wrażenie, to przegrał 3:6, 6:3, 6:7(7).

Nie wszystkim udało się jednak wydostać z opałów. Za burtę turnieju w Halle wylecieli z hukiem ostatni reprezentanci gospodarzy, rozstawiony z numerem szóstym Philipp Kohleschreiber i Florian Mayer. Ich porażki są o tyle niespodziewane, że w przeszłości obaj potrafili wygrać całą imprezę. Kohlschreiber, mistrz z 2011 roku, uległ 6:4, 1:6, 2:6 Matthew Ebdenowi z Australii, który będzie ćwierćfinałowym przeciwnikiem Federera. Z kolei Mayer, triumfator Gerry Weber Open sprzed dwóch lat, nie dał rady Andreasowi Seppiemu. Włoch w 59 minut wygrał 6:2, 6:4. Mayer i Seppi znajdują się obecnie na dwóch przeciwległych biegunach. Włoch przeżywa drugą młodość, natomiast Niemiec od początku sezonu wygrał raptem dwa mecze w turniejach głównego cyklu.

Za ciosem poszedł Borna Czorić. W pierwszej rundzie Chorwat ograł rozstawionego z numerem drugim Alexandra Zvereva i nikt nie dopuszczał do siebie myśli, że w kolejnym meczu zagrozi mu znacznie niżej sklasyfikowany Nikolaz Basilaszwili. Gruzinowi nie można odmówić starań, ale dyspozycja serwisowa nie pozwoliła mu poważnie przeciwstawić się faworytowi. Trzykrotnie dał się przełamać, wskutek czego przegrał 4:6, 2:6.