Monte Carlo. Grigor Dimitrow na drodze Rafaela Nadala

/ Jakub Karbownik , źródło: własne, foto: AFP

Rafael Nadal z Grigorem Dimitrowem oraz Kei Nishikori z Alexandrem Zverevem powalczą w sobotnich półfinałach turnieju Rolex Monte-Carlo Masters.

Hiszpański tenisista, który walczy o zachowanie pozycji numer jeden w światowym rankingu, w piątek rozprawił się z kolejnym rywalem. Po tym, jak w środę Nadal w meczu pierwszej rundy stracił cztery, a wczoraj w walce o ćwierćfinał oddał przeciwnikowi pięć gemów, dziś zwyciężył Dominica Thiema 6:0, 6:2 i jest już tylko dwa kroki od jedenastego triumfu na obiekcie Monte Carlo Country Clubu.

Początek piątkowego spotkania w wykonaniu obrońcy tytułu był piorunujący. Tenisista z Manacor wygrał dziewięć gemów z rzędu, zanim pierwszy raz swe podanie obronił Austriak. W całym spotkaniu Nadal pięciokrotnie przełamywał podanie rywala, samemu nie dając ani jednej szansy na odebranie sobie serwisu. W walce o swój dwunasty finał w księstwie Monaco lider rankingu zmierzy się z Grigorem Dimitrowem.
Po dwóch pojedynkach trzysetowych, w piątek Dimitrow rozstrzygnął sprawę awansu do kolejnej rundy szybciej. Chociaż niewiele brakowało, aby spotkanie się wydłużyło. A to za sprawą prowadzanie Davida Goffin 5:1. Jednak niespełna dwudziestosiedmioletni tenisista najpierw obronił trzy piłki setowe w gemie dziesiątym, a następnie w tie breaku zakończył pojedynek za drugą nadarzającą się okazją.

Dłużej o swe miejsca w najlepszej czwórce turnieju musieli walczyć Kei Nishikori i Alexander Zverev. Obaj stoczyli trzysetowe pojedynki. Chociaż Japończyk mógł zakończyć zmagania wcześniej, za sprawę trzech piłek meczowych, jakie miał w drugim secie.
Zmarnowane szanse nie podłamały byłego tenisisty numer cztery na świecie, który w rozstrzygającej partii wykorzystał jedną z dwóch szans, jakie miał na przełamanie podania rywala i zapewnił sobie awans do półfinału. W nim zmierzy się z Alexandrem Zverevem, który jako ostatni zapewnił sobie awans.

Po przegranej w pierwszym secie, obchodzący w piątek urodziny Niemiec, w drugiej partii szybko objął prowadzenie 3:1, ostatecznie oddając rywalowi w tej części meczu tylko dwa gemy. Decydujący set to festiwal przełamań serwisu. Lepiej się w tej rywalizacji zaprezentował tenisista z Hamburga, który przy stanie 6:5 po raz dziewiątym tego dnia odebrał podanie rywalowi i mógł się cieszyć z prezentu, jaki sobie sprawił, w postaci awansu do najlepszej czwórki turnieju w Monte Carlo.