Puchar Davisa. Stany Zjednoczone pierwszym półfinalistą

/ Jakub Karbownik , źródło: własne, foto: AFP

Duet John Isner/Sam Querrey pokonał Jorana Vliegena oraz Sandera Gilla i zapewnił reprezentacji Stanów Zjednoczonych awans do wrześniowych półfinałów. Po raz pierwszy od 2012 roku Amerykanie zagrają o finał Puchar Davisa.

Tenisiści USA stanęli w sobotę przed szansą awansu do półfinału tegorocznej rywalizacji jako pierwszy zespół. A to za sprawą Sama Querreya i Johna Isnera, którzy w piątkowych zaciętych pojedynkach okazali się lepsi od belgijskich rywali (o czym piszemy tutaj).

W sobotę pozostało „jedynie” postawić kropkę nad „i”, by przypieczętować awans. Jednak pojedynek deblowy nie rozpoczął się po myśli gospodarzy. Sander Gille oraz Joran Vliegen, którzy debiutowali w Pucharze Davisa, niespodziewanie wygrali pierwszą partię 7:5. Kluczowym dla jej losów był gem jedenasty, w którym Belgowie wykorzystali szansę na odebranie serwisu rywali.

Kolejne dwa sety były bardzo wyrównane. Oba duety miały szanse, aby odebrać podanie przeciwnikom, ale ani Amerykanom, ani Belgom ta sztuka się nie udała. Zatem w obu przypadkach losy partii rozstrzygały się w tie breaku. W drugim secie Isner i Harrison w drodze po zwycięstwo trzykrotnie w „dogrywce” odebrali podanie rywalom. W kolejnej partii do przełamania w tie breaku doszło sześć razy, z czego cztery breaki zanotowali na swym koncie tenisiści gospodarzy i to oni wyszli na prowadzenie w sobotnim meczu 2:1 w setach.

Czwarta partia miała podobny przebieg do premierowej. Oba duety solidarnie wygrywały swe podania aż do gema jedenastego. Wtedy to Isner i Querrey wykorzystali jedyną w tym secie szansę i przełamali serwis rywali, aby po zmianie stron, przy pierwszej piłce meczowej po trzech godzinach i trzech minutach zakończyć mecz.

Rywalami najbardziej utytułowanej reprezentacji w historii Pucharu Davisa – 32 triumfy – we wrześniowym półfinale będzie zwycięzca meczu Chorwacja – Kazachstan. Po dwóch dniach zmagań bliżej półfinału są podopieczni Zeljko Krajana.

Stany Zjednoczone – Belgia 3:0
John Isner – Joris de Loore 6:3, 6:7(4), 7:6(8), 6:4
Sam Querrey – Ruben Bemelmans 6:1, 7:6(5), 7:5
R. Harrison, J. Sock – G. Sander, V. Joran 5:7, 7:6(1), 7:6(3), 6:4