Igrzyska olimpijskie. Kosmetyczne zmiany dotyczące kwalifikacji

/ Szymon Adamski , źródło: własne / ITF, foto: AFP

Do ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskijch w Tokio pozostały jeszcze ponad dwa lata, ale ważne regulaminowe kwestie muszą zostać przedstawione zawodnikom i kibicom z odpowiednim wyprzedzeniem. Międzynarodowa Federacja Tenisowa opublikowała na swojej stronie zasady kwalifikacji do turnieju olimpijskiego. Zmiany są nieznaczne. 

8 czerwca 2020 roku – tę datę muszą zaznaczyć na czerwono w swoich kalendarzach wszyscy tenisiści, którzy marzą o zdobyciu medalu olimpijskiego w Tokio. Tego dnia zostaną bowiem opublikowane rankingi ATP i WTA, które będą miały kluczowe znaczenie dla listy startowej największej imprezy czterolecia. Kwalifikację uzyska 56 najwyżej notowanych zawodników (z zastrzeżeniem, że jeden kraj może mieć maksymalnie czterech reprezentantów).

W singlowych turniejach olimpijskich w Tokio, podobnie jak przed czterema laty w Rio de Janeiro, wezmą udział 64 tenisistki i 64 tenisistów. Komu zatem przypadnie osiem brakujących miejsc? Po raz pierwszy w historii zgarną je finaliści igrzysk panamerykańskich z 2019 roku oraz zwycięzcy igrzysk azjatyckich (2018) i afrykańskich (2019). Na starcie staną też zawodnicy z Europy i Oceanii, którzy 8.06.2020 będą notowani najwyżej spośród przedstawicieli wszystkich federacji, które nie miały swojego przedstawiciela w gronie wcześniej wyróżnionych 56 zawodników.

Do startu zostaną dopuszczeni zawodnicy, którzy w trwającym cyklu olimpijskim (od 15 sierpnia 2016 roku do 8 czerwca 2020 roku) co najmniej trzy razy będą reprezentować swój kraj w Pucharze Davisa / Pucharze Federacji, z zastrzeżeniem, że jeden występ musi mieć miejsce w 2019 lub 2020 roku. Od tej reguły są jednak wyjątki. Takowy stanowi na przykład sytuacja, w której zawodnik był kontuzjowany i nie mógł wystąpić w narodowych barwach w określonym terminie.

Co ciekawe, istnieje też kryterium dotyczące wieku i jest ono zależne od płci. W dniu otwarcia igrzysk tenisista musi mieć skończone czternaście lat, natomiast w przypadku tenisistek granica stanowią piętnaste urodziny w dniu rozpczęcia imprezy.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące turnieju olimpijskiego.

– Turnieje singlowe (64 miejsca w drabince – maksymalnie 4 zawodników z jednego kraju)

– Turnieje deblowe (32 pary w drabince – maksymalnie 2 pary z jednego kraju)

– Turniej mikstowy (16 par w drabince – maksymalnie 2 pary z jednego kraju)