Puchar Davisa. Węgrzy wciąż w grze, skuteczna pogoń Chorwatów

/ Maciej Pietrasik , źródło: własne, foto: AFP

Marin Czilić i Ivan Dodig przegrywali w deblu z Danielem Nestorem i Vaskiem Pospisilem już 0:2, ale zdołali odwrócić losy meczu. W grze wciąż są też Węgrzy, którzy zdobyli punkt z Belgią.

W Albertville po pierwszym dniu zmagań Francuzi remisowali z Holendrami 1-1. Pierre-Hugues Herbert i Nicolas Mahut mieli dać obrońcom tytułu prowadzenie i nie zawiedli "Trójkolorowych". Kolejne sety były jednak bardzo zacięte. Pierwszego gospodarze wygrali po tiebreaku 8-6, choć wcześniej musieli bronić aż trzech piłek setowych. W drugiej partii Herbert i Mahut okazali się lepsi o jedno przełamanie, zwyciężając 6:3.

Kolejne dwie partie także kończyły się jednak tiebreakami. Najpierw Holendrzy doprowadzili do stanu 2-1, później Robin Haase i Jean-Julien Rojer prowadzili już 5:3 w czwartej odsłonie, lecz w kluczowym momencie Francuzi odrobili straty, a w tiebreaku byli już bardzo pewni. Dzięki temu obrońcy tytułu prowadzą w całym meczu 2-1 i wiele wskazuje na to, że jutro awansują do ćwierćfinału.

W grze wciąż są jeszcze Węgrzy, którzy po pierwszym dniu przegrywali w Liege z Belgami 0-2. Attila Balazs i Marton Fucsovics zaczęli jednak mecz z Rubenem Bemelmansem i Jorisem de Loore od stanu 6:3, 6:4. Później gospodarze doprowadzili do wyrównania, ale w decydującej piątej partii lepsi okazali się "Madziarzy". Wygrali debla 6:3, 6:4, 6:7(2), 4:6, 7:5 i nadal mają szansę na zwyciężenie w całym meczu w Liege.

W Osijeku emocji było dziś co nie miara. W deblu niespodziewanie wystąpił Marin Czilić, który w pierwszym dniu opuścił mecz singlowy. Finalista Australian Open zagrał w parze z Ivanem Dodigiem, ale Daniel Nestor i Vasek Pospisil w pierwszych dwóch partiach byli zdecydowanie lepsi, wygrywając 6:2, 6:3. Na dodatek w trzeciem secie wygrywali już 4:1.

Później Chorwaci przystąpili jednak do niesamowitej pogoni. Wygrali pięć gemów z rzędu i całą partię 6:4, później także przychylili szalę zwycięstwa na swoją korzyść w samej końcówce, wygrywając w czwartym secie 7:5. Decydująca odsłona była już w wykonaniu Czilicia i Dodiga koncertowa – Chorwaci wygrali cały mecz 2:6, 3:6, 6:4, 7:5, 6:2 i przed ostatnim dniem rywalizacji prowadzą z Kanadą 2-1.

Francja – Holandia 2-1
P.-H. Herbert, N. Mahut – R. Haase, J.-J. Rojer 7:6(6), 6:3, 6:7(3), 7:6(2)

Belgia – Węgry 2-1
R. Bemelmans, J. de Loore – A. Balazs, M. Fucsovics 3:6, 4:6, 7:6(2), 6:4, 5:7

Chorwacja – Kanada 2-1
M. Czilić, I. Dodig – D. Nestor, V. Pospisil 2:6, 3:6, 6:4, 7:5, 6:2