AO: Federer pewnie zdał trudny egzamin

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Znamy już nazwiska wszystkich półfinalistów tegorocznej edycji Australian Open. Do Marina Czilicia, Kyle’a Edmunda i Hyeona Chunga dołączył Roger Federer. Szwajcar jako jedyny z tego grona nie stracił jeszcze seta. W ćwierćfinale wygrał 7:6(1), 6:3, 6:4 z Tomasem Berdychem.

Ćwierćfinałowy pojedynek miał być pierwszy poważnym wyzwaniem dla Rogera Federera. Co prawda, wicelider rankingu ATP wygrał wszystkie rozgrywane wcześniej w Melbourne spotkania z Tomasem Berdychem, ale obecna forma Czecha pozwalała spodziewać się wyrównanego widowiska. Takie oglądaliśmy jednak tylko w pierwszym secie. Federer niemrawo rozpoczął mecz i popełniał dużo niewymuszonych błędów, wskutek czego przegrywał już 2:5. Jak na obrońcę tytułu przystało, Szwajcar wszedł na najwyższe obroty w kluczowym momencie i zdołał odrobić straty, broniąc po drodze dwóch piłek setowych. Zwycięzcę pierwszego seta wyłonił ostatecznie tie-break, w którym Federer dzielił i rządził na korcie. Bezbronny Czech dodatkową rozgrywkę zakończył z jednym punktem na koncie.

Objęcie prowadzenia wyraźnie uspokoiło Rogera Federera i pozytywnie wpłynęło na jego pewność siebie. Obrońca tytułu grał tak, jak przyzwyczaił do tego kibiców na całym świecie – z wielką swobodą i finezją, a jednocześnie niezwykle efektywnie. Berdych mógł liczyć tylko na błędy rywala, które w drugim i trzecim secie należały do rzadkości. Zaskakiwać mogła nieco pasywność w poczynaniach reprezentanta naszych południowych sąsiadów. Nawet w momencie, w którym nie miał już większych szans na wygraną, unikał ryzykownych rozwiązań.

Federer po dziewięciu kwadransach gry wykorzystał pierwszą piłkę meczową i uzupełnił grono półfinalistów. Najbliższe kilkadziesiąt godzin Szwajcar w dużej mierze poświęci na przygotowania do pojedynku z Hyeonem Chungiem, rewelacją tegorocznej edycji Australian Open. Organizatorzy turnieju zaplanowali ich starcie na sesję wieczorną w piątek. Federer nigdy wcześniej nie mierzył się z Chungiem. Co więcej, w trakcie wywiadu pomeczowego wyznał, że nie było mu dane obejrzeć choćby jednego spotkania z udziałem 21-letniego Koreańczyka w Australian Open.