Puchar Hopmana: Niemcy rywalami Szwajcarii w sobotnim finale

/ Łukasz Lewtak , źródło: , foto: AFP

W ostatnim dniu rozgrywek grupowych w Pucharze Hopmana korespondencyjną potyczkę o awans do finału stoczyły reprezentacje Belgii i Niemiec. Ostatecznie lepsi okazali się nasi zachodni sąsiedzi, którzy po niezwykle wyrównanym boju pokonali Australię, dzięki czemu zajęli pierwsze miejsce w grupie A.

Najpierw Belgowie odnieśli zwycięstwo z najsłabszą drużyną turnieju, Kanadą. W meczu singlowym kobiet Elise Mertens wygrała z Eugenie Bouchard 6:4, 6:4. W drugim secie Kanadyjka miała problemy z plecami i, jak się później okazało, nie była w stanie wystąpić w kończącym rywalizację mikście. W pojedynku singlowym mężczyzn David Goffin pewnie pokonał Vaska Pospisila 6:2, 6:4. To trzecie łatwe zwycięstwo Belga w turnieju. Goffin jest w znakomitej dyspozycji i podczas Australian Open może być poważnym zagrożeniem dla tenisistów z czołowej czwórki rankingu. W grze mikstowej kończącej rywalizację Belgii z Kanadą Vasek Pospisil i młoda Australijka Maddison Inglis, która zastąpiła Eugenie Bouchard, wygrali z Goffinem i Mertens 3:4(3), 4:3(2), 4:3(4). Mimo to, z powodu wycofania się z gry byłej finalistki Wimbledonu, w oficjalnej tabeli grupy A wynik tego pojedynku został zapisany jako zwycięstwo Belgii 4:0, 4:0.

Dzięki zwycięstwu z Kanadą Belgowie wywarli presję na Niemców, którzy musieli osiągnąć korzystny wynik w starciu z Australią. Najpierw Andżelika Kerber nie dała żadnych szans Darii Gawriłowej, pokonując przeciwniczkę 6:1, 6:2 w zaledwie 59 minut. Następnie faworyzowany Alexander Zverev wygrał pierwszą partię pojedynku z Thanasim Kokkinakisem 7:5 i wydawało się, że Niemcy są na dobrej drodze do pierwszego awansu do finału Pucharu Hopmana od 23 lat. Później jednak sytuacja diametralnie się zmieniła. Waleczny Kokkinakis wygrał dwa kolejne sety 7:6(4), 6:4 i o zwycięstwie w pojedynku Niemców z Australią decydował mikst. W grze mieszanej gospodarze wysoko wygrali pierwszą partię 4:1 i wiele wskazywało na to, że w finale Pucharu Hopmana wystąpią Belgowie. Niemcy się jednak odrodzili i zwyciężyli w dwóch kolejnych setach 4:1, 4:3(3), mimo że w decydującym tie breaku (rozgrywanym do pięciu wygranych piłek, bez przewag) przegrywali już 1-3.

To było wspaniałe, ale prawie wszystko zepsułem, grając tragicznie w pierwszym secie. Angie zagrzewała mnie do boju i cały czas mówiła: „Dawaj, możemy to zrobić” – powiedział po meczu miksta Alexander Zverev, który zaznaczył, że w turnieju nie pokazał jeszcze swojej najlepszej formy.

Tie break w trzecim secie był bardzo nerwowy. Było wiele wzlotów i upadków, ale ostatecznie wygraliśmy i jesteśmy podekscytowani możliwością gry w finale. Występowanie w barwach swojego kraju to zaszczyt, damy z siebie wszystko – zaznaczyła Andżelika Kerber.

W jutrzejszym finale Niemcy zmierzą się ze Szwajcarią. Początek rywalizacji zaplanowano na godzinę 9:00 czasu polskiego.