Puchar Hopmana: Szwajcaria pierwszym finalistą

/ Łukasz Lewtak , źródło: własne, foto: AFP

Dziś zakończyły się zmagania w grupie B Pucharu Hopmana. Szwajcaria wywalczyła awans do finału kosztem Stanów Zjednoczonych, a Rosja odniosła pierwsze zwycięstwo, pokonując Japonię.

W pojedynku zespołów, które poniosły porażki w swoich obu dotychczasowych meczach, Rosjanie okazali się lepsi od Japończyków. W spotkaniu singlowym kobiet Naomi Osaka pokonała Anastazję Pawluczenkową 6:4, 3:6, 7:6(5). Mecz trwał dwie godziny i osiemnaście minut. Osaka odniosła pierwsze zwycięstwo w turnieju, natomiast Pawluczenkowa poniosła trzecią porażkę.

W meczu singlowym mężczyzn wynik rywalizacji wyrównał Karen Chaczanow, który bez problemów pokonał Yuichiego Sugitę 6:4, 6:2. W mikście Rosjanie okazali się bezkonkurencyjni, wygrywając 4:1, 4:0. Japonia zakończyła więc fazę grupową z trzema porażkami, a Rosja zajęła trzecie miejsce, z bilansem 1-2.

W bezpośrednim pojedynku o awans do sobotniego finału Szwajcaria mierzyła się z USA. W meczu singlowym mężczyzn Roger Federer pokonał Jacka Socka 7:6(5), 7:5 po dwóch wyrównanych, stojących na wysokim poziomie i obfitujących w wiele widowiskowych akcji setach. Tenisiści pilnowali swojego serwisu w obu partiach, a o zwycięstwie Szwajcara zdecydowało zachowanie zimnej krwi w końcówce tie breaka w pierwszym secie oraz przełamanie Socka w przedostatnim gemie meczu.

W spotkaniu kobiet Belinda Bencic wygrała z faworyzowaną CoCo Vandeweghe 7:6(6), 6:4. W pierwszym secie Szwajcarka prowadziła już 4:1, ale Amerykanka wygrała następne cztery gemy. Ostatecznie o wyniku tej partii zadecydował tie break, w którym po walce punkt za punkt triumfowała Bencic (8-6). Scenariusz drugiego seta był podobny. Reprezentantka Szwajcarii wyszła na prowadzenie 4:1, Amerykanka wygrała dwa następne gemy, jednak to Bencic wyszła zwycięsko z tej potyczki, zwyciężając 6:4. Już w tym momencie było wiadomo, że to Szwajcaria zagra w sobotnim finale. W kończącym dzisiejszą rywalizację w Perth mikście Szwajcarzy wygrali 4:3(3), 4:2.

Jestem bardzo szczęśliwa, to wspaniałe uczucie. W ubiegłym roku byliśmy bardzo blisko awansu do finału. Teraz czuję ulgę. Granie dla swojego kraju jest wyjątkowe, niezależnie od tego, czy występuje się w Pucharze Federacji, czy w Pucharze Hopmana. Jestem dumna z reprezentowania Szwajcarii i mam nadzieję, że w finale również pójdzie nam dobrze – powiedziała po dzisiejszym zwycięstwie w singlu Belinda Bencic.