Puchar Hopmana: porażka gospodarzy

/ Tomasz Krasoń , źródło: hopmancup.com/własne, foto: AFP

Hiszpanie pokonali 2:1 Australijczyków w spotkaniu grupy B Pucharu Hopmana. Konfrontacja była niezwykle zacięta – wszystkie pojedynki kończyły się po trzech setach. Honorowy punkt dla gospodarzy zdobyła Jarmila Gajdosova, a Hiszpanów do zwycięstwa poprowadził Fernando Verdasco.

Na początek niedzielnej rywalizacji w Perth Jarmila Gajdosova pokonała Anabel Medinę Garrigues. Pochodząca ze Słowacji reprezentantka Australii wygrała pierwszą partię 6:3, a w drugiej zwycięstwem w identycznym stosunku zrewanżowała się Hiszpanka. 29-latka z Walencji lepiej rozpoczęła również decydującą odsłonę – jako pierwsza uzyskała breaka. Nie zdołała jednak utrzymać przewagi. Finalnie lepsza okazała się Gajdosova, która triumfowała 6:3 i tym samym dała swojej ekipie pierwszy punkt.

Później gospodarzom nie wiodło się już tak dobrze. Choć Lleyton Hewitt starał się, jak mógł, to dwukrotnie musiał uznać wyższość Fernando Verdasco. Spotkanie singlowe pomiędzy tymi zawodnikami było ich pierwszym bezpośrednim starciem. Lepszy okazał się leworęczny Hiszpan, który po 2 godzinach i 8 minutach gry triumfował 6:3, 3:6, 7:5. Na usprawiedliwienie Hewitta przemawia fakt, iż był to jego pierwszy oficjalny występ od wrześniowego startu w Pucharze Davisa. Od tamtej pory ekslider rankingu ATP borykał się z kontuzją stopy.

O losach rywalizacji zadecydować musiał mikst. Gajdosova i Hewitt wygrali pierwszego seta 6:3, ale później lepsi okazali się już Medina Garrigues i Verdasco. Ku zmartwieniu publiczności zgromadzonej na terenie kompleksu w Perth Hiszpanie zwyciężyli w drugiej odsłonie 6:3, a w tie breaku meczowym okazali się minimalnie lepsi, triumfując 11-9.

Tym samym Hiszpanie dołączyli do Francuzów jako zwycięzcy spotkania w ramach rozgrywek grupy B. Przypomnijmy, że dzień wcześniej Trójkolorowi, również 2:1, pokonali Chińczyków.

Na poniedziałek zaplanowano dwa spotkania grupy A. Najpierw do boju przystąpią faworyci imprezy, Czesi, w których drużynie znajdują się Petra Kvitova i Tomas Berdych. Rywalami tego duetu będą debiutujący w Pucharze Hopmana Bułgarzy, Cwetana Pironkowa i Grigor Dimitrow. W drugim spotkaniu Duńczycy (Caroline Wozniacki i Frederik Nielsen) zmierzą się z broniącymi tytułu Amerykanami (Bethanie Mattek-Sands i Mardy Fish).