Puchar Davisa: obrońcy tytułu remisują, Francja bliska awansu

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: daviscup.com/własne, foto: AFP

Wielka Brytania remisuje z Japonią 1:1 po pierwszym dniu walki o ćwierćfinał Pucharu Davisa. O krok od najlepszej ósemki są za to Francuzi, którzy po dwóch pewnych zwycięstwach prowadzą z Kanadą.

Andy Murray zrobił to, co do niego należało. W hali w Birmingham, gdzie rozgrywane jest spotkanie z Azjatami, bez najmniejszych problemów uporał się z Taro Danielem, oddając mu w meczu zaledwie pięć gemów. Szkot przede wszystkim imponował serwisem. Posłał 15 asów, po pierwszym podaniu wygrał 79% punktów, a po drugim 64%. Daniel ani razu nie zdołał go przełamać, chociaż miał dwie szanse.

Jednak w drugim spotkaniu role się odwróciły. Za sprawą Keiego Nishikoriego faworytami stali się Japończycy. Finalista US Open z 2014 roku musiał się trochę więcej napracować, żeby pokonać Daniela Evansa, ale plan wykonał. I to bez straty seta, chociaż druga i trzecia partia były bardzo zacięte.

W pierwszej rundzie los zetknął zeszłorocznych ćwierćfinalistów – Francję i Kanadę. O wiele bliżej wyrównania wyniku z poprzedniego sezonu są Trójkolorowi, którzy dzięki Gaelowi Monfilsowi i Gillesowi Simonowi prowadzą 2:0. Pod nieobecność Milosa Raonica trudno jednak było przypuszczać, że tenisiści z Ameryki Północnej nawiążą wyrównaną walkę z Francuzami.

Gospodarze wygrali bardzo pewnie. Pierwszy punkt zapewnił im Monfils, wygrywając w trzech partiach z Frankiem Dancevicem. Kanadyjczyk nie potrafił znaleźć sposobu na lepiej dysponowanego rywala i ani przez chwilę mu nie zagroził. Większe nadzieje podopieczni Martina Laurendeau’a mogli wiązać z występem Vaska Pospisila. Najlepszy tenisista Kraju Klonowego Liścia zaczął pojedynek wyśmienicie, obejmując prowadzenie 4:0 po dwóch przełamaniach. Chociaż trudno w to uwierzyć, seta przegrał! Simon rzutem na taśmę zwyciężył 7:5, dwie kolejne partie też rozstrzygnął na swoją korzyść i dopisał drużynie drugi punkt.

Wielka Brytania – Japonia 1:1
Andy Murray – Taro Daniel 6:1, 6:3, 6:1
Daniel Evans – Kei Nishikori 3:6, 5:7, 6:7(3)

Francja – Kanada 2:0

Gael Monfils – Frank Dancevic 6:3, 6:1, 6:3
Gilles Simon – Vasek Pospisil 7:5. 6:3, 6:3