Puchar Davisa: Goffin ucieka spod gilotyny

Sporej dawki emocji dostarczyło pierwsze spotkanie finału Pucharu Davisa w Gandawie. Lider reprezentacji gospodarzy, David Goffin odrobił dwusetową stratę w konfrontacji z Kylem Edmundem, wygrywając 3:6, 1:6, 6:2, 6:1, 6:0.

Rozgrywanemu we Flanders Expo hali towarzyszy znakomita atmosfera, za sprawą zarówno kibiców belgijskich, jak i brytyjskich. Jedni i drudzy w trakcie pierwszego spotkania przeżywali prawdziwą huśtawkę emocji.

""

Pierwszy gem, okazał się najdłuższym w całym meczu. Edmund wybronił w nim dwa break pointy i po dwunastu minutach, utrzymał podanie. 20-letni Brytyjczyk, dla którego był to pierwszy w karierze występ w Pucharze Davisa, w imponującym stylu „poszedł” za ciosem, gdyż wygrał także cztery kolejne gemy. Edmund grał odważnie, imponował przede wszystkim „winnerami” z forhendu i skutecznym serwisem.

Wszystko to wyraźnie zaskoczyło szesnastego w rankingu Goffina, który miał spore problemy z odnalezieniem właściwego rytmu. Lider gospodarzy od stanu 0:5 wygrał co prawda trzy kolejne gemy, ale następnie Edmund utrzymał podanie, kończąc seta asem.

W drugiej partii obraz rywalizacji był jeszcze bardziej zaskakujący, gdyż od stanu 1:1 Brytyjczyk wygrał pięć kolejnych gemów, a przy piłce setowej Goffin odnotował podwójny błąd. Na trybunach zapanowała konsternacja, chociaż kibice belgijscy cały czas wspierali swojego ulubieńca.

""

Trzeci set okazał się kluczowy dla losów rywalizacji. Edmund zaczął notować zdecydowanie więcej błędów, czym „pomógł” Belgowi właściwie wejść w mecz. Goffin poprawił serwis, a przede wszystkim return, notował też znacznie mniej błędów z głębi kortu. Efekt mógł być tylko jeden – w trzeciej partii lider gospodarzy stracił dwa gemy, w czwartej jednego, a piątą rozstrzygnął „na sucho”.

Tym samym, po dwóch godzinach i 47 minutach, belgijscy kibice mogli odetchnąć z ulgą. David Goffin pozostał natomiast niepokonany w tym roku w Pucharze Davisa, wygrywając piąty mecz (wszystkie w singlu). Łączny bilans Belga w tych rozgrywkach wynosi w tej chwili 12-3 (w singlu 12-2).

W drugie dzisiejszym spotkaniu we Flanders Expo, Andy Murray zmierzy się z Rubenem Bemelmansem.

Belgia – Wielka Brytania 1-0
David Goffin – Kyle Edmund 3:6, 1:6, 6:2, 6:1, 6:0