Roland Garros: dzień dwunasty

/ Maciej Pietrasik , źródło: własne, foto: AFP

W czwartek wyłonimy finalistki turnieju singla kobiet. O zaszczyt występu w ostatnią sobotę Roland Garros powalczą Maria Szarapowa z Eugenie Bouchard oraz Simona Halep z Andreą Petkovic.

Kończymy dzisiejszą relację z tekstową z kortów Rolanda Garrosa i oczywiście zapraszamy na dzień jutrzejszy. Oj będzie się działo! O godzinie 13 pojedynek Novaka Djokovicia z Ernestsem Gulbisem, a następnie Rafaela Nadala z Andy Murrayem.

22-letnia Simona Halep dochodzi do swojego pierwszego wielkoszlemowego finału bez straty seta! Rumunka o tytuł zagra z Marią Szarapową, która wcześniej wygrała z Eugenie Bouchard 4:6, 7:5, 6:2.

""

TB 7-4 Piękna akcja Halep na końcu. Rumunka zagra w swoim pierwszym wielkoszlemowym finale, a także zapewnia trzecie miejsce w rankingu (kosztem Agnieszki Radwańskiej).

TB 6-4 Fatalny bład z bekhendu Petkovic. Są meczbole

TB 5-4 Kolejna długa wymiana i bład z forhendu Halep.

TB 5-3

TB 4-3 Genialna akcja Petkovic, zakończona wygrywającym forhendem po linii.

TB 4-2 Błąd z forhendu Halep przy bardzo ważnej piłce. Zmiana stron.

TB 4-1

TB 3-1 Podwójny błąd Petkovic.

TB 2-1

TB 1-1

TB 1-0

6:6 Rumunka znów bardzo pewnie pilnuje swojego podania pod presją. Przy 40-0 błąd przy siatce Petkovic. Przed nami tie break.

W drugim secie Petkovic znacząco podniosła poziom gry:

""

5:6 Znakomita gra z obu stron. Od stanu 40-15 Petkovic przegrała dwa kolejne punkty. Przy równowadze wygrywający serwis Niemki, a następnie skuteczny bekhend po linii. Halep znów pod dużą presją.

5:5 Halep wytrzymuje presję, wygrywając serwis na sucho. Na koniec dłuższa wymiana z głębi kortu, sfinalizowana wymuszonym błędem z forhendu Andrei.

4:5 Trzeba przyznać, że oglądamy bardzo dobry mecz. Przy 40-15 Petkovic przegrała długą wymianę z głębi kortu, ale przy drugiej piłce gemowej popisała się świetnym odwrotnym krosem z forhendu.

4:4 Od stanu 40-15 Halep przegrała dwa kolejne punkty (dzięki świetnym forhendom Petkovic). Przy równowadze znakomita ofensywna akcja Simony, zakończona forhendem w sam narożnik kortu.

Następnie rewelacyjny bekhend po linii Petkovic. Halep doprowadziła do czwartej piłki gemowej, która wykorzystała (błąd z bekhendu Andrei).

3:4 Bardzo ważny gem. Petkovic nie wykorzystała prowadzenia 40-0, notując przy 40-30 podwójny błąd. Przy równowadze Niemka wygrała długą wymianę z głębi kortu (17 uderzeń) i w końcu za czwartą okazją zakończyła gema.

3:3 Halep rozpędzona. Simona rozgrywa znakomity gem, wygrany na sucho i zakończony efektownym odwrotnym krosem z forhendu.

2:3 Przy 40-15 skuteczny return Halep, a następnie podwójny błąd Petkovic.

Przy równowadze Andrea myli się z forhendu. Simona szansę na przełamanie wykorzystała, zmuszając Niemkę do błędu z bekhendu.

Dzisiaj poznaliśmy finalistów turnieju deblowego. O tytuł powalczą Marcel Granollers i Marc Lopez (wygrali w półfinale z Marinem Draganją i Florinem Mergeą 6:3, 1:6, 6:3) z Julienem Benneteau i Edouardo Rogerem-Vasselinem (wygrali z Andriejem Gołubiewem i Samuelem Grothem 3:6, 6:3, 6:4).

1:3 Nierówna gra obu tenisistek. Przy 40-30 wymuszony błąd z forhendu Halep. Petkovic doprowadziła do breka pointa i szansę wykorzystała, kończąc gema wygrywającym forhendem.

1:2 Wciąż bez przełamań i break pointów w drugim secie. Przy 40-0 Halep popisała się wygrywającym bekhendem po linii, następnie z forhendu pomyliła się Niemka.

Trzecią szansę Andrea już wykorzystała, po zepsutym returnie Simony.

Jest już plan gier na jutro. O godzinie 13 na korcie centralnym zagrają Novak Djoković i Ernests Gulbis, a następnie drugi półfinał – Andy Murray kontra Rafael Nadal.

1:1 Rumunka pewnie utrzymuje także własne podanie, notując przy 40-15 skuteczny serwis. Niemka nieco się irytuje.

0:1 Dobre otwarcie drugiego seta przez Petkovic, która wygrywa podanie do 15. Już pod koniec pierwszej partii Niemka weszła na wyższe obroty, tak więc może być ciekawie.

6:2 Halep od 40-15 nie wykorzystała dwóch setboli (najpierw błąd z forhendu, a nastepnie skuteczna akcja ofensywna Petkovic). Przy równowadze as Rumunki. Trzeciej piłki setowej również nie udało się wykorzystać, gdyż Simona zagrała w aut bekhendem.

Przy kolejnej równowadze wygrywający serwis Simony. Przy czwartym meczbolu Niemka myli się z bekhendu.

5:2 Drugi gem wygrany przez Petkovic. Sporo błądów nazbierało się teraz po stronie Halep. Rumunka uderza w siatkę przy pierwszej piłce gemowej rywalki. Ma jednak przewagę podwójnego przełamania i zaraz będzie serwowała na wygraną w tym secie.

5:1 Petkovic zagraża Halep, ale turniejowa "czwórka" utrzymuje podanie. Zaczyna od podwójnego błędu serwisowego, potem doprowadza dwukrotnie do remisu – na 15-15 i 30-30. Piąta piłka wygrana po kończącym forhendzie, a przy szóstej pomaga błąd Petkovic.

4:1
Rumunka przełamuje na sucho. To już drugie przełamanie. Aż trzy niewymuszone błędy Petkovic. Pierwszy set może być bardzo krótki. Zaledwie 16 minut gry, a już 4:1.

3:1 Halep nie zamierza oddawać podania. Na początek dwa winnery, na koniec dwa asy. Petkovic bez najmniejszych szans na przełamanie powrotne.

2:1 Pierwszy gem na koncie Petkovic. Niemka po trzech błędach Halep prowadzi 40-0. Rumunka po długiej wymianie zdobywa punkt i broni pierwszą piłkę gemową. Drugie podejście "Petko" udane.

2:0 Halep zaczyna od mocnego uderzenia. Po przełamaniu wygrywa trzy pierwsze piłki w swoim gemie serwisowym. Petkovic zdobywa punkt na 15-40, ale Rumunka zamyka gema znakomity kończącym forhendem po crossie.

1:0 Zaczynamy od przełamania na korzyść Halep. Po serii błędów Petković zrobiło się 0-40, przy trzecim break poincie Niemka znów się pomyliła i szybko straciła swój serwis.

18:00 Zaczynamy, jako pierwsza serwuje Petković.

17:56 Witamy z powrotem, Halep i Petković są już na korcie, trwa rozgrzewka. Prosimy odświeżyć stronę, aby przełączyć się na ten mecz w naszym liveboksie.

6:2 Koniec, Szarapowa pierwszą finalistką! Po błędach Bouchard Rosjanka miała pięć meczboli i dość szczęśliwie wykorzystała ostatniego z nich. My zapraszamy teraz na 15 minut przerwy, a po niej zajmiemy się już drugim półfinałem Halep i Petković.

""

5:2 Przy 15-30 wydawało się, że Bouchard będzie miała szansę na przełamanie. Szarapowa zdobyła jednak punkt serwisem, a w kolejnych dwóch akcjach Kanadyjka mimo przewagi popełniła dwa bardzo proste błędy. Rosjanka gem do finału.

4:2 Szarapowa miała dwa break pointy i mogła praktycznie zapewnić sobie triumf w tym meczu. Potem Rosjanka zaczęła popełniać jednak błędy, przegrała cztery kolejne punkty i całego gema. Bouchard wciąż w grze.

4:1 Rosjanka coraz bliżej finału. Po raz kolejny było 30-30, gdy Szarapowa popisała się asem serwisowym, a w ostatniej akcji prosty błąd popełniła Bouchard, która przy praktycznie pustym korcie wyrzuciła piłkę w aut.

3:1 Kto wie, czy nie był to najważniejszy gem tego spotkania. Bouchard prowadziła już 40-0, miała cztery piłki na skończenie gema, ale popełniała stosunkowo proste błędy. Szarapowa wykorzystała natomiast drugiego break pointa, gdy po raz kolejny pomyliła się Kanadyjka.

2:1 Po dwóch błędach Szarapowej i tym gemie zrobiło się 30-30, ale Rosjanka wygrała później bardzo ważną i długą wymianę, a gema zakończyła asem serwisowym.

1:1 Było 30-30, lecz później Bouchard zanotowała wygrywający serwis, a na koniec błąd popełniła Szarapowa. Rosjanka wciąż ma lekką przewagę, ale Kanadyjka nie zamierza się poddawać.

1:0 Szarapowa gra mocno i celnie, a Bouchard popełnia sporo błędów. Rosjanka wygrywa przy swoim podaniu do zera.

7:5 Przed nami trzeci set! Szarapowa dobrą grą wywalczyła sobie dwa break pointy, przy pierwszym z nich minimalnie się pomyliła, lecz przy drugim to Bouchard popełniła błąd.

""

6:5 Szarapowa szybko wyszła na prowadzenie 40-0, w kolejnej akcji błąd wymusiła na Rosjance rywalka, ale na koniec Bouchard wyrzuciła return w aut.

5:5 Bardzo dużo ryzykowała w tym gemie Bouchard, ale to ryzyko się jej opłaciło. Kanadyjka wygrywa przy swoim serwisie do 30 ku wyraźnemu zadowoleniu paryskiej publiczności.

5:4 Gramy dalej! Szarapowa miała trzy piłki setowe, lecz przy pierwszych dwóch popełniała podwójne błędy serwisowe, a przy trzeciej wpakowała piłkę w siatkę. Ostatecznie to Bouchard wykorzystała trzeciego break pointa i wygrała bardzo długiego i niezwykle ważnego gema.

5:3 Kolejny gem dość łatwo wygrany przez serwującą. Bouchard zwyciężyła do 15, ale teraz to Szarapowa serwować będzie na zwycięstwo w secie.

5:2 Znakomity gem w wykonaniu Szarapowej i sporo błędów ze strony Bouchard. Rosjanka wygrywa "na sucho" i jest już o krok od doprowadzenia do trzeciego seta.

4:2 Dobry gem w wykonaniu Bouchard, Kanadyjka wygrywa do 15.

4:1 Kolejny ważny gem dla Szarapowej. Po dwóch podwójnych błędach serwisowych Rosjanka musiała bronić break pointa, ale wówczas Bouchard popełniła bardzo prosty błąd, a w ostatnich dwóch akcjach sprawę załatwiło dobre podanie Szarapowej.

3:1 To mógł być jeden z ważniejszych gemów tego spotkania. Bouchard zaczęła od prowadzenia 40-0, ale potem Kanadyjka zaczęła popełniać sporo błędów i przez nie musiała bronić trzech break pointów. Przy ostatnim z nich popełniła podwójny błąd serwisowy i znów dała się przełamać.

2:1 Bouchard odrabia straty. Rosjanka prowadziła co prawda 30-0, ale później popełniła dwa podwójne błędy serwisowe, wyrzuciła forhend w aut i musiała bronic break pointa. Przy nim obie tenisistki rozegrały znakomitą akcję, w której górą była Kanadyjka.

2:0 Jest przełamanie dla Szarapowej! Bouchard zaczęła od dobrego dropszota, ale później Rosjanka przejęła inicjatywę, wywalczyła dwa break pointy, a drugiego z nich wykorzystała winnerem z bekhendu.

1:0 Dobry początek seta w wykonaniu Szarapowej. Rosjanka wygrywa przy swoim podaniu "na sucho".

4:6 Pierwszy set dla Bouchard! Po dwóch błędach Kanadyjka musiała bronić break pointa, ale wówczas popisała się bekhendem po linii, kolejny punkt to również winner z bekhendu Bouchard, a przy piłce setowej Szarapowa wyrzuciła return w aut. Czy po raz trzeci z rzędu Rosjanka wyjdzie ze stanu 0-1?

""

4:5 Jest kolejne przełamanie, Bouchard gem od zwycięstwa w secie! Zaczęło się od znakomitych returnów i ataków Kanadyjki, szybko zrobiło się 0-30, a później rywalce pomogła jeszcze Szarapowa, popełniając podwójny błąd serwisowy. Pierwszego break pointa Rosjanka jeszcze dość szczęśliwie wybroniła, ale przy drugim długą akcję świetnie rozegrała Bouchard i znów wysunęła się na prowadzenie.

4:4 Pojawiło się sporo błędów ze strony Bouchard i Szarapowa miała dwa break pointy. Już przy pierwszym z nich Rosjanka dobrze zaatakowała i po raz pierwszy przełamała rywalkę. Mamy remis.

3:4 Od stanu 30-40 trzy zepsute returny Bouchard. Wszystko wciąż pozostaje więc otwarte.

2:4 Z pomocą dobrego serwisu Bouchard wybroniła dwa break pointy (w grze na przewagi). Przy pierwszej piłce gemowej Kanadyjka zepsuła prosty forhend.

Genie doprowadziła jednak do drugiej szansy i ją wykorzystała, finalizując gema wygrywającym serwisem.

2:3 Pewnie wygrany gem serwisowy przez Rosjankę. Przy 40-15 Bouchard pakuje piłkę z forhendu w pół siatki.

Bouchard i Szarapowa przed meczem:

""

1:3 Przy 40-0 dla Eugenie, kapitalnym krosem z forhendu popisała się Szarapowa, a następnie Kanadyjka odnotowała podwójny błąd. Przy trzeciej piłce gemowej Bouchard zagrała znakomity forhend po linii.

1:2 Jest pierwsze przełamanie. Rosjanka wygrała pierwszy punkt, ale następnie odnotowała podwójny błąd. Trzy kolejne pułki także dla Bouchard, która przy break pointcie popisała się wygrywającym odwrotnym krosem z forhendu.

1:1 Nerwowy początek obu tenisistek, sporo błędów. Od stanu po 30 dwa kolejne punkty wygrywa Bouchard.

1:0 Na początek pewnie utrzymane podanie przez Szarapową. Przy 40-0 Rosjanka wyrzuciła bekhend w aut, ale następnie zepsuty return Bouchard.

15:11 Dzisiaj poznaliśmy triumfatorów gry mieszanej. W meczu finałowym Anna-Lena Groenefeld i Jean-Julien Rojer wygrali z Julią Goerges oraz Nenadem Zimonjiciem 4:6, 6:2, 10-7 (więcej).

15:09 Na korcie centralnym kończą już rozgrzewkę Maria Szarapowa i Eugenie Bouchard. Będzie to trzeci pojedynek pomiędzy tymi tenisistkami. Obie wcześniejsze konfrontacje wygrała Rosjanka. Co ciekawe ten ostatni mecz miał miejsce na kortach Roland Garros. Rok temu w meczu drugiej rundy Masza wygrała 6:2, 6:4