Fed Cup: Niemki wracają do finału

/ Antoni Cichy , źródło: fedcup.com/własne, foto: AFP

22 lata czekała reprezentacja Niemiec na ponowny występ w finale Fed Cup. Niemki wygrały z Australijkami 3:1, ale zwycięstwo w całej konfrontacji mogły świętować już po trzecim meczu.

Obie reprezentacje przystąpiły do niedzielnych zmagań ze sprecyzowanymi celami. Niemkom do finału wystarczyła wygrana w jednym z trzech pojedynków. Australijki nie miały miejsca na żaden błąd – jedno potknięcie oznaczało koniec marzeń o finale.

Grające przed własną publicznością tenisistki z Antypodów nie zamierzały jednak rezygnować z marzeń. Świetnie w mecz weszła Samantha Stosur, która w pierwszym secie od razu objęła prowadzenie 3:0. Kerber zbliżyła się do Australijki w siódmym gemie, kiedy doprowadziła do breaka. Popularna „Sam” w ósmym gemie zaliczyła przełamanie powrotne i nie oddała już wygranej w pierwszej partii.

Radość z prowadzenia 1:0 w setach nie trwała długo. Druga partia na „sucho” dla znakomicie spisującej się Kerber. Rozpędzona Niemka zatrzymała się dopiero w trzecim secie przy stanie 5:2. Siódma rakieta świata została przełamana, kiedy serwowała na wygraną, ale Stosur udało się odroczyć wyrok tylko o dwa gemy. Kerber kolejnego gema przy własnym podaniu już nie oddała, a spotkanie zakończyła w możliwie najlepszy sposób – asem serwisowym. Ledwie piłka dotknęła kortu, a Kerber utonęła w ramionach szczęśliwych Niemek.

To był bardzo emocjonalny moment dla mnie i dla całego zespołu. Znakomite uczucie. Zagrałam dobry mecz, ale to był ciężki pojedynek. Sam postawiła ciężkie warunki, a nigdy wcześniej jej nie pokonałam – cieszyła się ze zwycięstwa siódma tenisistka świata.

Z rozgrywania drugiego meczu singlowego, w którym miały się zmierzyć Casey Dellacqua oraz Andrea Petkovic, zrezygnowano. Półfinałową konfrontację Australii z Niemcami zwieńczył natomiast pojedynek deblistek. Na otarcie łez Ashleigh Barty w parze z Dellacquą pokonały 6:2, 6:7(5) i 10-2 Julię Goerges i Annę Groenefeld.

Australia – Niemcy 1:3
Samantha Stosur – Angelique Kerber 6:4, 0:6, 4:6
A. Barty, C. Dellacqua – J. Goerges, A. Groenefeld 6:2, 6:7(5) i 10-2