Puchar Davisa: finaliści sprzed roku za burtą!

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: własne/daviscup.com, foto: AFP

Serbowie przegrali ze Szwajcarią i odpadli z rywalizacji w Pucharze Davisa! Teraz przed zeszłorocznymi finalistami walka o pozostanie w Grupie Światowej. O krok od awansu do ćwierćfinału są Czesi.

Powrót Rogera Federera do daviscupowej reprezentacji oraz udział w rywalizacji mistrza Australian Open Stanislasa Wawrinka uczynił ze Szwajcarów niezwykle mocną ekipę. Już po dwóch dniach udowodnili to, obejmując prowadzenie nad występującymi w słabym składzie Serbów. Dziś postawili kropkę nad i, wygrywając w deblu.

W grze podwójnej wystąpili Marco Chiudinelli oraz Michael Lammer. Po drugiej stronie siatki stanęli doświadczony Nenad Zimonjić oraz siedemnaście lat od niego młodszy Filip Krajinović. W pierwszej partii oba duety pilnowały swoich serwisów i o wszystkim rozstrzygnął tie break wygrany przez Helwetów. Serbowie zdołali wyrównać stan rywalizacji, dzięki przełamaniu w drugiej partii. Trzeci set to znów walka na serwisy. Mimo kilku szans break pointowych z obu stron, ponownie rozstrzygnięcie padło w trzynastym gemie i ponownie na korzyść Szwajcarów. Chiudinelli i Lammer poszli za ciosem i w czwartym secie nie dali rywalom już żadnych szans, triumfując 6:2 przez co wyrzucili Serbów do barażów.

O krok od awansu do ćwierćfinału Pucharu Davisa są obrońcy tytułu. Czesi wyszli na prowadzenie 2:1 po zwycięstwie w deblu Tomasa Berdycha i Radka Stepanka. Podobnie jak w meczu Szwajcarów z Serbami tak i w tym przypadku serwis był mocną stroną obu duetów, wobec czego dwa sety skończyły się tie breakami, a jeden wynikiem 7:5 – wszystkie powędrowały na konto faworyzowanych Czechów, którzy jedyny słabszy fragment mieli w drugiej partii, w której Robin Haase i Jean-Julien Rojer oddali rywalom tylko gema! Ostatecznie jednak Berdych i Stepanek zwyciężyli 7:5, 1:6, 7:6(2), 7:6(4).

Serbia – Szwajcaria 0:3
F. Krajinović, N. Zimonjić – M. Chiudinelli, M. Lammer 7:6(3), 3:6, 7:6(2), 6:2

Czechy – Holandia 2:1
T. Berdych, R. Stepanek – R. Haase, J.-J. Rojer 7:5, 1:6, 7:6(2), 7:6(4)