Puchar Davisa: Amerykanie na kolanach, Ward bohaterem!

/ Michał Jaśniewicz , źródło: własne, foto: AFP

Brytyjczycy są mały krok od ćwierćfinału Pucharu Davisa, prowadząc po pierwszym dniu z Amerykanami 2-0! Pewne zwycięstwo Andy Murraya nie jest żadną niespodzianką, w przeciwieństwie do wyczynu James’a Worda.

Pojedynek Amerykanów z Brytyjczykami dał początek rozgrywkom o Puchar Davisa. W 1900 roku górą byli tenisiści z USA i oni mają też dodatni bilans wszystkich konfrontacji (11-7) .

Wszystko wskazuje na to, iż po raz drugi w całej historii, a pierwszy od 101 lat (!), Amerykanie przegrają przed własną publicznością z Brytyjczykami i to na korcie ziemnym.

Problemy gospodarzy rozpoczęły się już w czwartek, gdy kontuzja wyeliminowała „pierwszą rakietę” Johna Isnera, którego w składzie zastąpił Donald Young. 24-letni tenisista z Chicago swój debiutancki mecz w Pucharze Davisa rozegrać musiał przeciwko Andy Murrayowi. Niespodzianki nie było. Szkot, w godzinę i 38 minut, wygrał 6:1, 6:2, 6:3.

Wiele wskazywało, że drugi mecz również potoczy się szybko, ale na korzyść Amerykanów. Notowany o ponad 120 pozycji wyżej w rankingu Sam Querrey wygrał bowiem pierwszego seta z Jamesem Wardem 6:1. Od drugiej partii zaczęła się jednak walka na całego i zwycięsko wyszedł z niej 26-letni Brytyjczyk. Amerykanin prowadził w 2-1 w setach i serwował przy stanie 4:3 w czwartym, ale od tego momentu jego gra całkowicie się posypała. Ostatecznie Ward triumfował 1:6, 7:6(3), 3:6, 6:4, 6:1!

Kocham grę  dla mojego kraju – przyznał szczęśliwy Ward, który odniósł najważniejsze zwycięstwo w swojej karierze. – Za każdym razem daje mi to coś nowego, co mnie odmienia.

W sobotę rozegrano już pierwszy mecz deblowy, w którym można mówić o małej niespodziance. Grający przed własną publicznością Kei Nishikori i Yasutaka Uchiyama wygrali z Frankiem Danceviciem oraz Danielem Nestorem 6:3, 7:6(3), 4:6, 6:4. Tym samym Japonia przed niedzielnymi singlami prowadzi z Kanadą 2-1.