Puchar Davisa: Federer i Wawrinka dają prowadzenie Helwetom

/ Michał Jaśniewicz , źródło: davicsup.com/własne, foto: AFP

Roger Federer i Stanislas Wawrinka dali reprezentacji Szwajcarii prowadzenie w meczu z Serbią, aczkolwiek nie było tak łatwo jak mogłoby się wydawać przed rozpoczęciem rywalizacji. Dramatycznych i zaskakujących wydarzeń nie brakowało także w konfrontacji Niemiec z Hiszpanią, Czech z Holandią oraz Argentyny z Włochami.

Już pierwszy dzień tegorocznych zmagań w Pucharze Davisa przyniósł ogromną dawkę emocji. Gorąco było w Nowym Sadzie, gdzie zarówno serbscy, jak i szwajcarscy kibice zachowywali się na granicy dobrego smaku – a tak naprawdę wielokrotnie tą granicę przekraczali, z owacją przyjmując błędy serwisowe rywali, a nawet gwiżdżąc po niektórych punktach.

Co najważniejsze emocji nie brakował także na korcie. Najpierw Roger Federer wygrał z Iliją Bozoljaciem 6:4, 7:5, 6:2. W drugim secie Serb prowadził 5:2, a w ósmym gemie miał nawet setbola (przy serwisie Szwajcara). Mieszkający w Belgradzie tenisista nie wytrzymał jednak presji, a w trzeciej partii kompletnie już się pogubił

Na początku miałem problemy z czytaniem serwisu Ilij. Nie byłem tym jednak zaskoczony, ponieważ graliśmy nie tak dawno i wiedziałem, że ma on potężny serwis – mówił na konferencji prasowej Federer. – Cieszę się, że w drugim secie udało mi się odrobić straty. Najważniejsze, że wygrałem mecz w trzech setach.

""

Jeszcze większe problemy miał Stanislas Wawrinka. Świeżo upieczony mistrz Australian Open pokonał Dusana Lajovicia 6:4, 4:6, 6:1, 7:6(7). W tie breku czwartej partii Serb przy prowadzeniu 6-5 popełnił podwójny błąd, a po chwili nie wykorzystał jeszcze jednego setbola przy podaniu Szwajcara. Przy pierwszej piłce meczowej Lajović wyrzucił z kolei na aut piłkę zagraną smeczem. Trzeba też odnotować, iż pod koniec spotkania Wawrinka sygnalizował jakieś problemy z prawą dłonią.

To był ciężki mecz i nie było mi łatwo po tych kilku tygodniach, które mam za sobą – przyznał Wawrinka. – Nie miałem wystarczająco czasu aby się przygotować. Byłem wyczerpany zarówno mentalnie jak i fizycznie. Byłem jednak zdeterminowany, żeby walczyć i cieszę się, że przez to przeszedłem.

Wszystko wskazuje na to, że grająca bez Nadala i Ferrera, Hiszpania drugi rok z rzędu przegra mecz pierwszej rundy i o utrzymanie w Grupie Światowej będzie musiała walczyć w baraży. Prowadzona przez Carlosa Moyę drużyna przegrywa we Frankfurcie z Niemcami 0-2.

Debiutu w drużynie narodowej dobrze nie będzie wspominał Roberto Bautista Agut. Jeden z bohaterów Australian Open gładko przegrał z Philippem Kohlschreiberem 2:6, 4:6, 2:6. Pojedynek ten trwał zaledwie godzinę i 43 minuty.

Dla odmiany niezwykłą dramaturgię, ale przy tym urodę, miał mecz Floriana Mayera z Feliciano Lopezem. W czwartym secie przy 4:5 i własnym podaniu Hiszpan wybronił dwa meczbole. Przy tej drugiej szansie na skończenie pojedynku Mayer returnując nieprzyjemnie upadł i doznał urazu lewego barku. Lopez wygrał swój serwis, a następnie szybko także dwa kolejne gemy.

""

Pomoc medyczna i tabletka przeciwbólowa pomogła. Mayer znakomicie rozegrał piątego seta i wygrał cały mecz 7:6(8), 7:6(4), 1:6, 5:7, 6:3.

Wziąłem tabletkę przeciwbólową pod koniec czwartego seta i w piątym było lepiej – odniósł się do swoich problemów Mayer. – W końcówce było absolutnie dramatycznie, ale kibice mi pomogli. To coś ekstra wyjątkowego wygrać dla drużyny.

Dużych emocji i małej niespodzianki dostarczył pierwszy pojedynek obrońców tytułu z Holendrami. Doping kibiców w Ostravie nie poniósł do zwycięstwa Radka Stepanka, który uległ Robinowi Haase 6:3, 4:6, 7:6(4), 2:6, 1:6. W końcówce 35-letniego Czecha wyraźnie opuściły siły.

Żadnych problemów z odniesieniem zwycięstwa nie miał natomiast Tomas Berdych. Półfinalista Australian Open pokonał Igora Sijslinga 6:3, 6:3, 6:0 – zajęło mu to godzinę oraz 42 minuty.

""

Niezbyt długie mecze miały też miejsce w piątek na korcie ziemny w Mar del Plata, gdzie Argentyńczycy remisują z Włochami. Najpierw, niesiony żywiołowym dopingiem, Carlos Berlocq wygrał z Andreasem Seppim 4:6, 6:0, 6:2, 6:1. Stan rywalizacji wyrównał Fabio Fognini, pozbawiając argumentów Juana Monaco (7:5, 6:2, 6:2).

R2: Florian Mayer – Feliciano Lopez 7:6(6), 7:6(4), 1:6, 5:7, 6:3

Argentyna – Włochy (Patinodromo Municipal „Adalberto Lugea”, Mar del Plata, kort ziemny, otwarty) 1-1
R1: Carlos Berlocq – Andreas Seppi 4:6, 6:0, 6:2, 6:1
R2: Juan Monaco – Fabio Fognini 5:7, 2:6, 2:6

Serbia – Szwajcaria (Spens Sport Centre, Nowy Sad, kort twardy, hala) 0-2
R1: Ilja Bozoljać – Roger Federer 4:6, 5:7, 2:6
R2: Dusan Lajović – Stanislas Wawrinka 4:6, 6:4, 1:6, 6:7(7)

Sprawdzaj na bieżąco wszystkie wyniki Grupy Światowej!