Puchar Hopmana: Francja lepsza od Czech

/ Maciej Pietrasik , źródło: własne, foto: AFP

W drugim poniedziałkowym spotkaniu Pucharu Hopmana Francja pokonała 2-1 Czechy. Dla losów pojedynku decydujący okazał się mikst, w którym Cornet i Tsonga pewnie ograli Kvitovą i Stepanka.

Dla Francuzów spotkanie z Czechami było pierwszym meczem w tegorocznych rozgrywkach, Tsonga jeszcze w sobotę brał bowiem udział w towarzyskim turnieju w Abu Zabi. Czesi wcześniej ograli natomiast 3-0 Hiszpanię.

Jako pierwsi na korcie pojawili się właśnie Tsonga i Stepanek. Francuz był faworytem tego pojedynku i nie zawiódł. W pierwszej partii od stanu 1:1 wygrał pięć kolejnych gemów, dwukrotnie przełamując rywala.W drugiej odsłonie też szybko wywalczył dwa przełamania i choć rywal zdołał odrobić część strat, to Tsonga zwyciężył 6:1, 6:4.

Zdecydowanie bardziej zacięty był mecz Alize Cornet z Petrą Kvitovą. Pierwszą partię zdecydowanie, bo aż 6:1, wygrała Czeszka, trzykrotnie przełamując swoją rywalkę. Drugiego seta od przełamania zaczęła za to Cornet, która po kilkudziesięciu minutach prowadziła już 5:1, aby ostatecznie triumfować do trzech. Najbardziej zacięta była trzecia odsłona. Jako pierwsza breaka wywalczyła Kvitova, lecz przy stanie 5:4 nie zdołała zakończyć meczu przy własnym podaniu. Potem wygrała jednak dwa kolejne gemy i w całym meczu to właśnie Czeszka triumfowała 6:1, 2:6, 7:5.

O wszystkim zadecydować miał więc mikst, w którym lekkimi faworytami byli Czesi – specjalistą od debla jest przecież Stepanek. Niespodziewanie bardzo pewnie triumfowali natomiast Cornet i Tsonga. W obu setach reprezentanci Francji okazali się lepsi o dwa przełamania i triumfowali 6:1, 6:3.

W grupie B szanse na awans wciąż mają trzy reprezentacje – Francja, Czechy i USA. Wszystkie mają na swoim koncie po jednym zwycięstwie, ale jedynie nasi południowi sąsiedzi rozegrali już dwa mecze. Decydujące starcia – USA z Francją i Czechami – jeszcze przed nami!

Francja – Czechy 2-1
Jo-Wilfried Tsonga – Radek Stepanek 6:1, 6:4
Alize Cornet – Petra Kvitova 1:6, 6:3, 5:7
Tsonga, Cornet – Stepanek, Kvitova 6:1, 6:3