Halle: Federer po raz szósty

/ Maciej Pietrasik , źródło: własne, foto: AFP

Roger Federer wygrał pierwszy turniej z cyklu ATP w tym sezonie. Szwajcar w niemieckim Halle pokonał Michaiła Jużnyja, a w tym mieście triumfował po raz szósty w karierze.

Dla Federera niedzielny finał był już ósmą szansą na zdobycie tytułu w Halle. Do tej pory wygrywał w tym mieście w latach 2003-2006 i 2008, a w roku 2010 i 2012 przegrywał w finałach z Lleytom Hewittem i Tommym Haasem. Tego ostatniego wyeliminował w sobotnim półfinale.

W całej karierze Federer i Jużnyj grali ze sobą 14 razy i wszystkie pojedynki wygrywał Szwajcar. Przed finałem obaj tenisiści podkreślali, że na korcie może zdarzyć się wszystko. Pierwsza partia to potwierdziła – obaj tenisiści utrzymywali własne podanie i o wygranej przesądził tie break. W nim niespodziewanie lepszy okazał się Jużnyj.

Również w drugiej odsłonie długo utrzymywał się remis. W końcówce Federer przełamał jednak rywala, wygrał trzy gemy z rzędu i całego seta. Podobny przebieg miał również trzeci set. Rosjaninowi przydarzył się lekki kryzys przy własnym serwisie, co od razu wykorzystał Federer i zwyciężył 6:7(5), 6:3, 6:4.

Dla Federera był to pierwszy triumf w turnieju ATP od blisko dziesięciu miesięcy. Ostatnio wygrywał w sierpniu ubiegłego roku w amerykańskim Cincinnati.