Roland Garros: Szarapowa pierwszą finalistką!

/ Maciej Pietrasik , źródło: własne, foto: AFP

Maria Szarapowa stanie przed szansą obrony tytułu w wielkoszlemowym Roland Garros. Rosjanka po długim i emocjonującym meczu pokonała Wiktorię Azarenkę 6:1, 2:6, 6:4 i awansowała do finału.

Pierwszy set zaczął się od słabej gry Szarapowej, która w pierwszym gemie nie wygrała nawet punktu, popełniając sporo błędów. Przez resztę pierwszej partii Rosjanka grała jednak jak z nut. Wychodziło jej dosłownie wszystko i wygrała sześć kolejnych gemów, bardzo szybko zapisując na swoim koncie seta. Druga odsłona była już nieco inna. Szarapowa zaczęła popełniać więcej błędów, a Azarenka dłużej utrzymywała piłkę w korcie. Od stanu 2:2 to Białorusinka wygrała cztery kolejne gemy i całego seta. Później gra została przerwana na pół godziny z powodu opadów deszczu.

Trzeci set był zdecydowanie najbardziej zacięty. Szarapowa jako pierwsza przełamała co prawda rywalkę, ale przewagę zaraz straciła. Później wygrała trzy kolejne gemy, prowadziła 5:2 i serwowała. Rosjanka w ósmym gemie tej partii nie wykorzystała żadnej z czterech piłke meczowych. Trzeciego break pointa dzięki podwójnemu błędowi serwisowemu rywalki wykorzystała natomiast Azarenka, a chwilę później szybko wygrała gema przy własnym podaniu. Drugiej szansy na skończenie pojedynku przy wlasnym serwisie Szarapowa już jednak nie zmarnowała. Wygrała cztery punkty z rzędu, zakończyła mecz asem i awansowała do finału.

Tak relacjonowaliśmy to spotkanie:

4:6 Tym razem Rosjanka grała już dużo lepiej! Zdobyła cztery kolejne punkty, zakończyła mecz asem i stanie przed szansą obrony tytułu.

""

4:5 Wyraźnie zdenerwowana jest Szarapowa. Rosjanka wyrzuciła dwie piłki w aut, raz zagrała w siatkę i gem do zera dla Azarenki.

3:5 Gem rozpoczął się od dwóch punktów dla Azarenki, ale później trzy akcje znakomicie zagrała Szarapowa i miała piłkę meczową. Nie wykorzystała jej, lecz po chwili miała następną. Bardzo dobrym returnem popisała się jednak wówczas Białorusinka. Potem Rosjanka zaserwowała asa i miała trzeciego meczbola. Powiedzenie do trzech razy sztuka również się nie spełniło – znów dobrze returnem zagrała Azarenka. Po kolejnych dwóch punktach również mieliśmy remis, ale tym razem to Szarapowa broniła break pointa. Taka sama sytuacja powtórzyła się zresztą jeszcze raz. Następnie Rosjanka zagrała znakomity forhend, ale meczbola wybroniła Azarenka. Szarapowa popełniła natomiast dwa podwójne błędy serwisowe i gramy dalej!

2:5 Bardzo dobre i agresywne returny Szarapowej, po których Azarenka wyrzucała kolejne piłki w aut. Kolejne przełamanie i Rosjanka jest o krok od awansu do finału.

2:4 Bardzo ważny gem na przewagi dla Szarapowej, zakończony asem serwisowym. Głośne "Come on" Rosjanki po tym punkcie podkreśla, jak ważny był to moment.

2:3 Duże nerwy i błędy z obu stron. W decydującej akcji Szarapowa trafiła jednak w samą linię, znów mamy przełamanie.

2:2 Szarapowa popełniła dwa podwójne błędy i na własne życzenie znalazła się w trudnej sytuacji. Przy break poincie zaserwowała jednak dwa asy, aby przy przewadze znów popełnić podwójny błąd. Później obroniła jeszcze jednego break pointa i miała przewagę, lecz to Azarenka wygrała najdłuższą jak dotychczas akcję w tym meczu. Białorusinka wygrała również zresztą dwa kolejne punkty – przy trzecim break poincie Szarapowa znów popełniła podwójny błąd – i znów mamy remis.

1:2 Gem błędów z obu stron, ale w decydującym momencie znakomitą wymianę rozegrała Szarapowa. Rosjanka uderzała tuż przy liniach, wygrała bardzo ważny punkt i przełamała rywalkę.

1:1 Tym razem Szarapowa grała już celniej. Azarenka miała swoje szanse, ale ostatnią wymianę zakończyła prostym błędem.

1:0 Znów bardzo dużo ryzykuje Szarapowa. Jak na razie nieco więcej piłek ląduje w siatce lub na aucie, gem wygrany na przewagi przez serwującą Azarenkę.

16:54 Oto kontrowersyjna sytuacja z końcówki drugiej partii. Szarapowa kłóciła się z sędzią i miała rację:

""

16:52 Azarenka i Szarapowa wyszły już na kort.

16:49 Pogoda pozwala już na grę, obie tenisistki zaraz pojawią się na korcie.

16:27 Pada jednak zbyt mocno, mamy przerwę! Tenisistki zeszły do szatni.

16:26 Azarenka wreszcie ma powody do radości:

""

6:2 W Paryżu zaczęło lekko padać, ale grę przerwano na szczęście tylko na chwilę. Przerwa lepiej wpłynęła na Azarenkę, która przełamała rywalkę. W jednej z akcji punkt Białorusince przyznano niesłusznie – trafiła w aut. Tak czy inaczej, za chwilę trzeci set.

5:2 Gem zaczął się od dwóch punktów dla Rosjanki, ale później Azarenka posłała bardzo dobry skrót, a Szarapowa zaczęła strzelać po autach. Wszystko wskazuje na to, że będziemy mieli trzeciego seta.

4:2 Mamy przełamanie! Przy 30-30 znakomity forhend Azarenki w samą linię, przy break poincie Szarapowa zagrała w siatkę i Białorusinka po raz pierwszy prowadzi dwoma gemami.

3:2 Teraz Szarapowa rozpoczęła od dwóch błędów, a później dobrze serwowała Azarenka. Kolejny szybki gem.

2:2 W znakomitym stylu wygrywa Szarapowa. Bekhend w samą linię, dwa asy serwisowe i błąd Azarenki dały jej szybkiego gema.

2:1 Wreszcie dość wysoki poziom gry z obu stron. Azarenka wygrywa gema na przewagi, kończąc go tak samo, jak zaczęła – asem sewisowym.

1:1 Szarapowa nie gra już bezbłędnie, ale wciąż potrafi kończyć ważne piłki. Mamy remis.

1:0 Pierwszy punkt to bardzo długa wymiana, zakończona świetnym winnerem przez Szarapową. Później Azarenka bardzo dobrze serwowała, a Rosjanka zaczęła się mylić. Gem dla Białorusinki.

15:46 Takie obrazki oglądamy jak na razie całkiem często:

""

1:6 Znów świetny serwis, a gem zakończony asem. Sześć kolejnych gemów dla Szarapowej, rozniosła Azarenkę w pierwszym secie.

1:5 Poza pierwszym gemem Szarapowej udaje się jak na razie wszystko – loby, mocne forhendy, minięcia i returny. Przełamanie do 0, znakomita gra Rosjanki.

1:4 U Rosjanki wreszcie zaczął funkcjonować pierwszy serwis. W tym gemie zaserwowała dwa asy, dwa pozostałe punkty również w głównej mierze zawdzięcza dobremu podaniu i bez większych problemów wygrała gema do 15.

1:3 Bardzo dobrze returnuje Szarapowa, która zdobyła w ten sposób dwa punkty w tym gemie. Poza tym myli się Azarenka i daje się przełamać do zera.

1:2 Po raz pierwszy gem dla serwującej. Inicjatywa w tym meczu jak na razie należy do Szarapowej, która albo trafia pod linię, albo w aut. W tym gemie częściej bliżej była linia.

1:1 Na początku gema Szarapowa grała mocno i celnie, dzięki czemu miała trzy break pointy. Azarenka wybroniła ja głównie dzięki znakomitemu serwisowi, ale potem dwukrotnie uderzyła w aut i mamy remis.

1:0 Pierwszy gem dla Azarenki. Białorusinka wygrywa go do zera. Otwierająca akcja stała na wysokim poziomie, ale później proste błędy Szarapowej, w tym dwa podwójne serwisowe.

15:15 Jako pierwsza serwuje Maria Szarapowa.

15:14 Rozgrzewka zakończona, zaraz zacznie się walka o finał Roland Garros!

15:10 Azarenka i Szarapowa się rozgrzewają, a realizator przypomina sylwetki obu tenisistek. Trzeba przyznać, że wyjątkowo trudno wskazać dzisiaj faworytkę.

15:05 Tenisistki wyszły już na kort! Jako pierwsza pojawiła się Wiktoria Azarenka, zaraz po niej spiker wywołał Marię Szarapową.

15:00 Szarapowa wczoraj niemiłosiernie męczyła się z Janković, w pierwszym secie przegrała 0:6. Azarenka w dwóch setach uporała się z Marią Kirilenko, ale mecz trwał niewiele krócej od pojedynku Szarapowej.

14:59 Dwa razy obie panie mierzyły się na mączce. Oba mecze wygrała Szarapowa.

14:57 Obie zawodniczki spotykały się do tej pory 12 razy. Siedmiokrotnie zwyciężała Azarenka, pięć razy lepsza była Szarapowa. W meczach podczas Wielkich Szlemów dwukrotnie triumfowała Białorusinka.