Roland Garros: dzień jedenasty

Kończymy relację tekstową z jedenastego dnia turnieju w Paryżu. Z pewnością ćwierćfinały pozostawiły sporo do życzenia. Liczymy, że mecze półfinałowe to nam wynagrodzą. Jutro od 15 powalczą o finał kobiety, zaś w piątek mężczyźni.

18:40 Djoković wygrywa z Haasem 6:3, 7:6(5), 7:5. Znamy tym samym obie pary półfinałowe. O miejsce w finale powalczą w piątek Novak Djoković z Rafaelem Nadalem oraz David Ferrer z Jo-Wilfriedem Tsongą.

18:36 Haas po raz kolejny traci podanie. Djoković będzie serwował przy stanie 6:5.

6:1 Koniec. Nadal wygrywa ostatniego gema na sucho i rozbija Szwajcara 6:2, 6:3, 6:1. Mecz trwał zaledwie godzinę i 56 minut.

18:30 Emocje na Suzanne Lenglen. Haas obronił przy swoim podaniu meczbola, a w dziesiątym gemie przełamał Djokovicia. Tym samym jest 5:5 w trzecim secie.

5:1 Ładny gem Wawrinki, ale raczej tylko honorowy. Szwajcar wygrywa podanie do 15, kończąc asem.

5:0 Egzekucja. Nadal wygrywa podanie do 15, Szwajcar już praktycznie nie podejmuje walki.

4:0 Wielki Nadal, grający w obronie w sposób niewiarygodny. Od po 30 dwa piękne punkty dla Rafy. Losy tego meczu wydają się rozstrzygnięte.

18:20 Djoković prowadzi już z Haasem 5:3. Wygląda na to, że wszystkie męskie ćwierćfinały skończą się w trzech setach.

3:0 Szybki gem Nadala, wygrany do 15. Na koniec kolejne zagranie ramą Wawrinki poleciało daleko poza kort.

2:0 Trzeciego seta zaczynamy tak jak pierwszego. Rafa jest dziś wyraźnie lepsze i tyle. Co prawda przy 15-40 prosty błąd Hiszpana. Przy drugiej piłce na przełamanie nadzwyczajny passing szot Rafy. Naprawdę piękne zakończenie gema, potwierdzające dominację obrońcy tytułu.

1:0 Przy 40-30 świetny return Szwajcara. Przy równowadze zaskakujący błąd z bekhendu Rafy (w pół siatki). Hiszpan zdołał wybronić break point dobrym pierwszym serwisem. Ostatecznie Rafa wygrywa geam na przewagi.

18:03 Na Suzanne Lenglen Djoković w trzecim gemie przełamał Niemca, ale Haas natychmiast stratę odrobił. Mamy po 2.

6:3 Przy prowadzeniu 40-30 Szwajcar odnotował trzy (bardzo) niewymuszone błędy i po secie. Wawrinka bardzo daleki od swojej optymalnej dyspozycji.

17:59 Znamy plan gier na jutro. O godzinie 12 na korcie centralnym zostanie rozegrany finał miksta. O 15 dojdzie do pojedynku Marii Szarapowej z Wiktorią Azarenką, a następnie Sereny Williams z Sarą Errani.

5:3 Zaczął gema Nadal od smeczu z wyskoku, a zakończył asem. W międzyczasie Szwajcar zdołał wygrać jeden punkt.

4:3 Krótko cieszył się Szwajcar z odrobienia strat. Nadal zdobywa drugiego breaka w partii, wygrywając błyskawicznie gema (do 15).

17:50 Djoković prowadzi z Haasem 2-0 w setach. Drugą partię Serb wygrał w tie breaku 7-5.

""

3:3 Zaczęliśmy gema od nadzwyczajnej akcji, zakończonej znakomicie przez Szwajcara przy siatce. Wawrinka zdołał utrzymać wysoki poziom gry do końca, zmusił Rafę do kilku błędów. Przy 15-40 Wawrinka minimalnie przestrzelił odwrotny kros z forhendu. Przy drugim już bardziej wyraźnie wyrzucił Szwajcar na aut z bekhendu. Piorunującym krosem z forhendu Wawrinka zdołał doprowadzić do trzeciego w gemie break pointa. I tej szany nie udało się jednak wykorzystać. Przy kolejnej równowadze to Rafa zagrał z bekhendu w aut. Tą okazję udało się wykorzystać, po tym jak odwrotny kros z forhendu w aut zagarł Rafa.

17:40 W drugim secie meczu Djovkovicia z Haasem tie break.

3:2 Szwajcar szybko wygrał trzy pierwsze piłki. Przy 40-0 Rafa wspaniale przeszedł z obrony do ataku, kończąc skutecznym stop wolejem. W kolejnej piłce Wawrinka zdołał jednak zwycięsko zakończyć gema.

3:1 Oglądamy Nadala w najlepszym wydaniu. Wawrinka bardzo dobrze grał w tym gemie, ale wystarczyło to na wygranie dwóch punktów.

17:35 Tak wyglądała rakieta Stasia pod koniec pierwszego seta:

""

17:31 W drugim secie meczu Haasa z Djokoviciem 5:5.

2:1 Przy 15-40 jeszcze Szwajcar się wybronił, ale przy drugim break pointcie trafił piłkę ramą, a ta poleciała w przestworza.

1:1 Drobne problemy Hiszpana, ale od 15-30 wygrał trzy kolejne punkty, karcąc na koniec wypad Wawrinki do siatki.

0:1 Zaczął Szwajcar od podwójnego błędu, ale zdołał się pozbierać i wygrać cztery kolejne punkty. Początek bez fajerwerków.

6:2 Nadal pewnie finalizuje seta, wygrywając podanie na sucho. Wawrinka specjalnie walki w tym gemie już nie podjął. Miejmy nadzieję, że podejmie w drugim secie.

5:2 Przy po 30 Wawrinka po ciekawej wymianie zepsuł prostą piłkę, po czym solidnie połamał rakietę (oczywiście skończyło się ostrzeżeniem). Zagraniem w końcową linie Szwajcar zdołał wybronić setbola i ostatecznie wygrywa gema na przewagi, kończąc asem (pierwszym w meczu).

5:1 Na razie mecz bez historii. Rafa wygrywa podanie do 15. Wawrinka wygląda na mocno bezradnego, a może wręcz zrezygnowanego. Pierwsze pół godziny gry za nami.

17:04 Novak Djoković wygrał pierwszego seta z Tommy Haasem 6:3. Wielki klasyk w półfinale wydaje się coraz bardziej prawdopodobny.

4:1 Sześciu okazji na skończenie nie wykorzystał Wawrinka (dwóch przy 40-15), zaś Nadal wykorzystał już pierwszą szansę na przełamanie. Pomógł zresztą przy tym Szwajcar, wyrzucając na aut zagranie z bekhendu. Tym samym Rafa prowadzi z podwójnym przełamaniem.

3:1 Przy 30-15 duży błąd przy skrócie Nadala, ale potem Hiszpan szybko wygrał dwa kolejne punkty. Rafa wydaje się kontrolować jak na razie wydarzenia na korcie.

16:48 Obrońca tytułu mecz z Wawrinką rozpoczął od breaka i za moment będzie serwował przy stanie 2:1. Na Suzanne Lenglen w meczu Djokovicia z Haasem na razie bez przełamań (3:3)

16:45 Wracamy po przerwie. Prosimy o jednorazowe odświeżenie strony, aby przełączyć się na relację z meczu Nadala z Wawrinką.

16:11 To tyle ode mnie, za uwagę dziękuje Maciek Pietrasik. Teraz czeka nas około pół godziny przerwy, a później wróci do Was Michał Jaśniewicz, by relacjonować ćwierćfinały mężczyzn.

3:6 Koniec spotkania! Błędy popełniała bardzo zmęczona Janković i Szarapowa dopięła swego. Jeżeli tak samo zagra jednak w półfinale, to w starciu z Azarenką o zwycięstwo będzie jej niezwykle trudno.

""

16:08 W półfinale na Szarapową lub Janković czeka już Wiktoria Azarenka. Białorusinka pokonała Marię Kirilenko 7:6(3), 6:2.

""

3:5 Bardzo ciężki gem dla Szarapowej. Rosjanka wybroniła break pointa i wygrała na przewagi. Bardzo głośne "Come on!" jest więcej niż wymowne.

3:4 Wydaje się, że jest po meczu. Szarapowa zaczęła grać nie tylko mocno, ale i celnie. Przełamała rywalkę i po raz pierwszy w tym secie wyszła na prowadzenie.

3:3 Szarapowa wreszcie zaczęła kończyć wymiany ładnymi uderzeniami. Rosjanka odnalazła chyba właściwy rytm.

3:2 Ciężkie chwile dla Janković, dość wyrównany gem. W kluczowych momentach Szarapowa znów popełniała jednak błędy i Serbka wciąż nie dała się przełamać.

2:2 Zupełnie nie przynoszą efektu skróty Janković. W tym gemie zagrała dwa, dwukrotnie przegrała punkt, a po tym ostatnim również gema.

2:1 Szarapowa pakuje returny w siatkę, Janković wygrywa cztery kolejne punkty.

1:1 Przy swoim serwisie pewnie wygrywa również Szarapowa.

15:35 Pierwszego seta wygrała a to Wiktoria Azarenka. Białorusinka pokonała w tie breaku Marię Kirilenko 7-3.

""

1:0 Pierwszy gem trzeciej partii zakończony dobrym serwisem przez Janković.

4:6 Gem wygrany do zera, po każdym punkcie głośne come on Szarapowej. Trzeci set zapowiada się pasjonująco!

""

15:24 Nie potrwało to długo, już gramy.

15:23 Serbka poprosiła o przerwę medyczną.

4:5 Huśtawka nastrojów w tym gemie. Najpierw dwie piłki wygrane przez Janković, później szczęśliwie przez Szarapową. Przy 30-30 Serbka zagrała w linię, a później zatrzymała grę, twierdząc, że Rosjanka zagrała w aut. Miała rację i wygrała gema.

3:5 Znów błędy popełniać zaczęła Szarapowa. Czyżby powracał koszmar Rosjanki?

2:5 Janković się nie poddaje. Wygrywa własny serwis, ale przewaga Szarapowej wciąż jest bardzo duża.

15:12 Kirilenko prowadzi z Azarenką 5:4 w pierwszym secie. Dużo dłużej trwa to na Suzanne Lenglen, ale Rosjanka korzystała z przerwy medycznej.

""

1:5 Wszystko zmierza w kierunku trzeciego seta, Szarapowa wygrała dwa kolejne gemy, choć przy swoim serwisie miała sporo kłopotów.

1:3 Wreszcie bardzo dobra gra Szarapowej i cztery ładnie zdobyte punkty. My wracamy do Was za około dziesięć minut.

1:2 Znakomity serwis Janković kończy gema. Serbka zaczęła się nieco więcej mylić, ale sprawa drugiego seta wciąż jest otwarta.

0:2 Szarapowa po raz pierwszy dość łatwo wygrywa własny serwis. Czyżby sytuacja zmieniła się nam o 180 stopni?

14:49 Bezradna Szarapowa wygląda mniej więcej tak:

""

0:1 Błędy zaczęła robić również Janković. Serbka prowadziła 40-15, ale przegrała cztery piłki z rzędu, a gema zakończyła podwójnym błędem serwisowym.

6:0 Czy kogoś to jeszcze dziwi? Cztery niewymuszone błędy Szarapowej i Janković wygrywa pierwszego seta do zera.

14:37 Mecz Kirilenko z Azarenką dużo bardziej zacięty. Cztery przełamania i remis 2:2.

5:0 W pierwszych pięciu gemach Szarapowa popełniła 16 niewymuszonych błędów. Janković za to serwuje całkiem nieźle, więc efekt może być tylko jeden – 5:0 dla Serbki.

4:0 Zupełnie niespodziewany przebieg ma jak na razie ten mecz! Kolejne cztery niewymuszone błędy Rosjanki i kolejne przełamanie. Gem zakończony podwójnym błędem serwisowym…

3:0 Bardzo dobrze gra jak na razie Janković. Szarapowa w ładnym stylu skończyła co prawda dwie piłki, ale Serbka odpowiedziała dobrą akcją, poprawiła serwisem i wygrała trzeciego gema z rzędu.

2:0 Szarapowa robi mnóstwo błędów. Od 30-0 popełniła ich trzy, jedną piłkę bardzo dobrze skończyła Janković i mamy przełamanie.

1:0 Bardzo długi gem na początek meczu. Zgodnie z przewidywaniami przebieg meczu zależy od Szarapowej. Na razie Rosjanka sporo się myli.

14:11 Zaczynamy od serwisu Janković.

14:06 Obie tenisistki są już na korcie, trwa rozgrzewka.

13:57 Na początku skupimy się na ćwierćfinałach kobiet. Janković zagra z Szarapową, a Kirilenko z Azarenką. Większą uwagę poświęcimy pierwszemu z tych spotkań.