Roland Garros: niespodziewana porażka Cibulkowej

/ Maciej Pietrasik , źródło: własne, foto: AFP

Odpadnięcie Dominiki Cibulkowej było największą, obok porażki Na Li, niespodzianką piątego dnia Roland Garros. Słowaczka uległa w trzech setach Marinie Erakovic. Większość meczów bez problemu padało jednak łupem faworytek.

Problemów ze zwycięstwem nie miała Wiktoria Azarenka. Białorusinka mierzyła się na korcie Suzanne Lenglen z Anniką Beck. Chociaż Niemka momentami była w stanie przeciwstawić się turniejowej „trójce”, to Azarenka kontrolowała przebieg pojedynku przez całe spotkanie, ostatecznie wygrywając 6:3, 6:4. Po pewne zwycięstwo zmierzała również obrończyni tytułu, Maria Szarapowa. Rosjance na dokończenie meczu z Eugenie Bouchard nie pozwoliła jednak pogoda. Przy stanie 6:2, 4:2 dla Szarapowej spotkanie zostało przerwane i zostanie dokończone w piątek. Niewiele wskazuje na to, aby potrwało dłużej, niż kilkanaście minut.

Nadspodziewanie łatwo poszło Petrze Kvitowej. Czeszka, mająca spore wahania formy, bez większych problemów uporała się ze Shuai Peng z Chin, wygrywając 6:4, 6:3. W takim samym stosunku swój mecz wygrała także Samantha Stosur. Australijka mierzyła się w czwartek z reprezentantką gospodarzy, Kristiną Mladenovic.
Pierwszy set był bardzo wyrównany. Obie tenisistki wygrywały swoje podania aż do stanu 5:4, lecz wówczas Mladenovic nie utrzymała nerwów na wodzy i przegrała seta. Słabą grę kontynuowała na początku drugiej partii i choć deszcz przerwał pojedynek, a po przerwie Francuzka grała dużo lepiej, to strat odrobić już nie zdołała.

Inna z Francuzek, Alize Cornet, spisała się już zdecydowanie lepiej. Zawodniczka rozstawiona w tegorocznym turnieju z numerem 31 pokonała Silvię Soler-Espinosę 6:1, 6:3. W pojedynku dwóch Amerykanek zdecydowanie lepsza od Vanii King okazała się Sloane Stephens, która na razie w Paryżu gra bez zarzutu.

Swój udział w tegorocznej imprezie zakończyła już Dominika Cibulkovą. Mecz z Mariną Erakovic z Nowej Zelandii od początku nie układał się po jej myśli, w pierwszym secie Nowozelandka wygrała 6:2. W drugim secie w tym samym stosunku zwyciężyła Słowaczka i wszystko rozstrzygnęło się w najbardziej zaciętej, trzeciej partii. W niej obie panie miały bardzo duże problemy z serwisem, ale na trzygemowe prowadzenie wyszła Erakovic. Gdy Cibulkova doprowadziła do stanu 4:5 i serwowała wydawało się, że pojedynek jeszcze trochę potrwa. Nowozelandka po raz kolejny przełamała jednak wyżej notowaną rywalkę i sprawiła sporą niespodziankę.

Maria Szarapowa (Rosja, 2) – Eugenie Bouchard (Kanada) 6:2, 4:2 mecz przerwany
Wiktoria Azarenka (Białoruś, 3) – Annika Beck (Niemcy) 6:4, 6:3
Bethanie Mattek-Sands (USA) – Na Li (Chiny, 5) 5:7, 6:3, 6:2
Petra Kvitova (Czechy, 7) – Shuai Peng (Chiny) 6:4, 6:3
Samantha Stosur (Australia, 9) – Kristina Mladenovic (Francja) 6:4, 6:3
Maria Kirilenko (Rosja, 12) – Ashleigh Barty (Australia, WC) 3:3 mecz przerwany
Marina Erakovic (Nowa Zelandia) – Dominika Cibulkova (Słowacja, 16) 6:2, 2:6, 6:4
Sloane Stephens (USA, 17) – Vania King (USA, Q) 6:1, 6:3
Jelena Janković (Serbia, 18) – Garbine Muguruza (Hiszpania) 6:3, 6:0
Paula Ormaechea (Argentyna, Q) – Jarosława Szwedowa (Kazachstan, 27) 6:4, 7:6(6)
Alize Cornet (Francja, 31) – Silvia Soler-Espinosa (Hiszpania) 6:1, 6:3
Kaia Kanepi (Estonia) – Stefanie Voegele (Szwajcaria) 6:5 mecz przerwany
Jamie Hampton (USA) – Anna-Karolina Schmiedlova (Słowacja, Q) 7:5, 6:2
Jie Zheng (Chiny) – Melanie Oudin (USA) 6:3, 6:1

Pierwsza runda debla:
S. Errani, R. Vinci (Włochy, 1) – L. Dominguez Lino, G. Muguruza (Hiszpania) 6:3, 3:4 mecz przerwany
A. Hlavackova, L. Hradecka (Czechy, 2) – A. Lim, A. Rezai (Francja, WC) 6:0, 6:3
I.C. Begu, M. Rybarikova (Rumunia, Słowacja) – R. Kops-Jones, A. Spears (USA, 6) 1:6, 6:2, 7:5
K. Mladenovic, G. Woskobojewa (Francja, Kazachstan, 10) – M.T. Torro-Flor, L. Curenko (Hiszpania, Ukraina) 6:2, 5:4
A. Pawliuczenkowa, L. Safarova (Rosja, Czechy, 11) – W. Duszewina, A. Panowa (Rosja) 4:6, 1:0
J. Husarova, S. Lisicki (Słowacja, Niemcy) – E. Hrdinova, B. Jovanovski (Czechy, Serbia) 4:6, 6:1, 6:4
C. Castano, K. Marosi (Kolumbia, Węgry) – R. Voracova, K. Zakopalova (Czechy) 1:6, 6:3, 7:6(5)
V. Lepchenko, S. Zheng (USA, Chiny) – S. Arvidsson, J. Larsson (Szwecja) 6:1, 7:6(3)
M. Keys, M. Oudin (USA) – L. Davis, M. Moulton-Levy (USA) 4:6, 6:3, 1:2
N. Braczikowa, T. Tanasugarn (Portugalia, Tajlandia) – J. Cepelova, Ka. Pliskova (Słowacja, Czechy) 6:4, 7:5