Puchar Davisa: czescy tenisiści nie zwalniają tempa

/ Maciej Mikołajczyk , źródło: własne, foto: AFP

Reprezentacja czeskich tenisistów jest już w półfinale Grupy Światowej Pucharu Davisa. Nasi południowi sąsiedzi pomimo absencji Tomasa Berdycha pewnie pokonali 3:1 drużynę Kazachstanu.

Czesi przylecieli do Astany w osłabionym składzie. Tenisiści z państwa ze stolicą w Pradze zjawili się w północnym Kazachstanie bez Tomasa Berdycha, z kolei wracający powoli po kontuzji Radek Stepanek przystąpił jedynie do rywalizacji w deblu. Ciężar wygranej spoczywał więc na Janie Hajku i Lukasu Rosole, którzy z nawiązką wykonali plan trenera Jarosława Nawratila.

Nasi południowy sąsiedzi po pierwszych singlowych pojedynkach prowadzili ze swoimi rywalami 2:0, ale następny punkt zdobyli za sprawą Andrieja Gołubiewa i Juruja Szczucina Kazachowie. Gospodarze w trzech setach ograli parę złożoną z Jana Hajka i Radka Stepanka. Losy ćwierćfinałowej konfrontacji rozstrzygnęło więc starcie Michaiła Kukuszkina z Lukasem Rosolem, w którym „górą” okazał się ten drugi. Zwycięstwo Czechowi nie przyszło jednak łatwo.

Wimbledoński pogromca Rafaela Nadala wygrał partię otwarcia, ale dopiero po niezwykle zaciętym tie breaku (7-5). W drugim i trzecim secie obaj tenisiści także musieli rozegrać dogrywkę – najpierw na 1:1 wyrównał Kukuszkin, a potem znów reprezentant obrońców tytułu. Ostatnia odsłona kazachsko-czeskiej konfrontacji nie była już tak wyrównana i upłynęła pod znakiem dominacji Rosola, który wynikiem 6:2 przypieczętował sukces naszych południowych sąsiadów.

Kazachstan – Czechy (Astana, Kazachstan, kort ziemny) 1-3
Michaił Kukuszkin – Jan Hajek 3:6, 2:6, 4:6
Andriej Gołubiew – Lukas Rosol 6:4, 4:6, 2:6, 6:7(6)
Andrzej Gołubiew/Juruj Szczukin – Jan Hajek/Radek Stepanek 7:6(2), 6:4, 6:3
Michaił Kukuszkin – Lukas Rosol 6:7(5), 7:6(2), 6:7(5), 2:6