Puchar Davisa: męczarnie Tsongi, Monaco lepszy od Simona

/ Maciej Mikołajczyk , źródło: daviscup.com/inf. własna, foto: AFP

Argentyna po pierwszym dniu ćwierćfinałowej rywalizacji w Pucharze Davisa remisuje w Buenos Aires z reprezentacją Francji 1:1. Punkt dla drużyny gospodarzy zdobył Juan Monaco, z kolei cenne zwycięstwo na konto „Trójkolorowych” zapisał Jo-Wilfried Tsonga.

Francusko-argentyński mecz w Buenos Aires rozpoczął się od pojedynku Carlosa Berlocqa z Jo-Wilfriedem Tsongą. Zdecydowanym faworytem tej konfrontacji był ten drugi, który w 2008 roku potrafił dojść do finału wielkoszlemowego Australian Open. Dotychczasowe sukcesy i miejsca w rankingu ATP na korcie jednak nie grają, o czym tenisista „Trójkolorowych” boleśnie przekonał się już na samym początku. Francuz przegrał pierwszą partię 4:6, by w następnych dwóch setach szybko, gładko i przyjemnie odrobić straty, wygrywając odpowiednio 6:2 i 6:3. Kiedy wydawało się, że Tsonga wkrótce będzie mógł unieść ręce w geście triumfu, 30-letni Berlocq wynikiem 7:5 nieoczekiwanie doprowadził do wyrównania.

Losy tej batalii rozstrzygnęła więc dopiero piąta partia, zakończona wygraną Tsongi 6:2. Rodak Juana Martina Del Potro postawił zawodnikowi z Le Mans wyjątkowo twarde warunki, o czym świadczy konieczność rozegrania przez Francuza niespełna czterogodzinnego maratonu.

Drugą odsłoną ćwierćfinałowej potyczki pomiędzy tymi państwami była jednostronna walka Juana Monaco z Gilesem Simonem. Mecz upłynął pod znakiem dominacji reprezentanta gospodarzy, który w trzech setach odprawił z kwitkiem swojego młodszego przeciwnika, choć w partii otwarcia konieczna była dogrywka. Doświadczony i utytułowany specjalista od kortów ziemnych potwierdził, że nadal potrafi grać skutecznie, pokonując Simona 7:6(2), 6:2, 6:4.

W trzeciej części argentyńsko-francuskiej rywalizacji do rywalizacji przystąpią debliści. Dawid Nalbandian wspólnie z Horacem Zeballosem zmierzy się z Julianem Bennettau i Michaelem Llodrą. Następne dwa singlowe pojedynki to kluczowe konfrontacje Monaco z Tsongą oraz Berlocq z Simonem.

Argentyna 1-1 Francja (Buenos Aires, Argentyna, kort ziemny)
Carlos Berlocq – Jo-Wilfried Tsonga 6:4, 2:6, 3:6, 7:5, 2:6
Juan Monaco – Gilles Simon 7:6(2), 6:2, 6:4