Australian Open: dzień pierwszy

/ Michał Jaśniewicz , źródło: własne, foto: AFP

Serdecznie zapraszamy na bezpośrednią relację tekstową z pierwszego dnia Australian Open. Postaramy się Wam naświetlić wszystkie najciekawsze wydarzenia, jakie mają miejsce w Melbourne Park, ze szczególny uwzględnieniem spotkań biało-czerwony.

Strona odświeża się sama!

Zakończone mecze turnieju kobiet.

Zakończone mecze turnieju mężczyzn.

Na tym kończymy dzisiejszą relację live z Australian Open. Mecze w Melbourne jeszcze trwają, zachęcamy do śledzenia wyników z turnieju kobiet i mężczyzn, które będą uaktualniane na bieżąco. Po zakończeniu wszystkich spotkań na naszej stronie ukażą się podsumowania dnia z rywalizacji pań i panów. Jutro natomiast zapraszamy na relację tekstową od godziny 5. W planach znajduje się m.in. relacja live z meczu Urszuli Rdawńskiej z Jamie Hampton.

10:45 W drugiej rundzie Jerzy Janowicz zagra z reprezentantem Indii – Somdevem Devvarmanem.

6:3 Gem, set, mecz!!! Janowicz w drugiej rundzie! Bolelli prowadził przy własnym podaniu 40-15, po czym przegrał cztery następne piłki. Łodzianin mecz zakończył wygrywającym returnem!
5:3 Janowicz wygrywa gema "na słucho" i jest już bardzo blisko awansu do drugiej rundy Australian Open.
4:3
Genialna pierwsza piłka w tym gemie wygrana przez Janowicza (kończący forhend po linii, ze skrajnie trudnej pozycji), ale cztery następne punkty poszły na konto Włocha.
4:2
Było trochę nerwowo, ale nie pierwszy dziś raz Janowicz przy stanie 15-30 uruchomił skuteczne pierwsze podanie, wygrywając trzy kolejne punkty.

Janowicz tylko na początku meczu grał w okularach, po ich zdjęciu zaczęło mu iść znacznie lepiej:
""

3:2 Jerzyk ponownie zdobywa przewagę breaka! Przy stanie 15-40 łodzianin popisał się znakomitym returnem. Teraz najważniejsze to pilnować własnego podania.
2:2
Janowicz pewnie wygrywa swoje podanie.
1:2
Bolelli wyraźnie się ożywił. Włoch wygrywa gema do 30, kończąc go po bardzo ładnej wymianie, zagraniem przy siatce.
1:1
Włoch odrabia straty. Janowicz prowadził 40-15 i miał potem jeszce dwie przewagi. Nie mający nic do stracenia Włoch zagrał kilka ładnych winnerów i wszystko w tym meczu jest jeszcze otwarte.
1:0
Janowicz zaczyna gema od breaka! Pewna gra łodzianina i sporo błędów ze strony Bolelliego, który przy swoim podaniu wygrał dwie piłki.

6:4 DRUGI
 SET DLA JANOWICZA! Zaczął od błędu, kolejny punkt wygrał przy siatce, a potem przypomniał sobie o skrótach. Patrząc na jego jakość, nie można się z tego cieszyć. Jednak jeśli skrót Janowicza był bardzo zły, to nie znajduję słowa na opisanie smecza, który sekundę potem wykonał Bolelli. Kolejny błąd Włocha dał Polakowi dwa setbole, ale oba na własne życzenie zmarnował. Zmarnował też trzeciego podwójnym błędem, ale przy równowagach grał koncertowo. Wypracował sobie czwartego i tym razem strzelił już asa.
5:4
Janowicz mógł przycisnąć i już w tym gemie zakończyć sprawę. Albo był zbyt nonszalancki, albo po prostu chciał sobie jeszcze w tym secie poserwować.
5:3
Bolelli wygląda na zrezygnowanego. Dwa wygrywające serwisy, as, kolejny prosty błąd Włocha i szybki gem dla Polaka.
4:3 PRZEŁAMANIE! Cierpliwość Janowicza jest godna podziwiu. Polak przez większość gema był wyrzucony za linię końcową, ale odważny, przyspieszający każdą kolejną piłkę Bolelli w końcu się mylił. Jerzyk wykorzystuje już pierwszego break pointa kapitalnym kończącym bekhendem po krosie.
3:3 Janowicz zaczął asem, a potem serwował i rozgrywał akcje na tyle pewnie, że Bolelli niewiele mógł zrobić. Zdobył jeden punkt po tym, jak Polak wpadł na piłkę i ze slajsa wyrzucił ją za linię.

2:3
Trzy proste błędy Janowicza ustawiły gema. Niewiele zmienił aut Bolelliego z forhendu, bowiem chwilę później raz jeszcze Polak wystrzelił piłkę za linię końcową.
2:2
Jerzyk utrzymuje dobre podanie, ale w tym gemie pokazał się (zresztą nie po raz pierwszy) z bardzo dobrej strony jeżeli chodzi o grę w obronie. Gem do 15.
1:2
Pierwszy punkt wygrany przez Janowicza, cztery kolejne przez Włocha. Gem bez większej historii.

Z turniejem pożegnał się rozstawiony z numerem jedenaście Juan Monaco. Argentyńczyk przegrał z Andriejem Kuzniecowem 6:7(3), 1:6, 1:6!

1:1 Popisowy gem Jerzyka, wygrany do 15. Bardzo pewna gra w tym fragmencie Polaka.
0:1
Bolelli na początek seta utrzymuje podanie do 30.

Po bardzo nerwowym początku Jerzy Janowicz z każdym gemem prezentuje się lepiej. Od stanu 1:4 nasz tenisistka wygrał sześć z siedmiu kolejnych gemów – jest dobrze!

7:5 Set dla Janowicza. Było trochę nerwów (15-30), ale na serwis Jerzyk zazwyczaj w takich momentach może liczyć. Przy pierwszym setbolu wygrywające drugie podanie łodzianina!
6:5 Fenomenalna gra Jerzyka w tym gemie! Wychodiło mu niemal wszystko, szczególnie punkt otwierający gema niezwykle widowiskowy. Bolelli przy stanie 0-40 obronił jednego break pointa, ale przy kolejnym popełnił błąd z forhendu. Łodzianin za moment będzie serwował na wygranie pierwszego seta!
5:5
Groźne returny Bolelliego, dały mu wygrane trzy piłki. Setboli jednak nie było, Janowicz wygrywa gema na przewagi.
4:5
Szkoda tego gema, który nie stał na najwyższym poziomie ze strony obu tenisistów. Bolleli wygrywa podanie do 30. Za moment Jerzyk będzie serwował pod słońce. Trzymamy kciuki!
4:4
Podanie utrzymane, trzy piłki wygrane od 15-30. Na koniec soczysty as.
3:4
Włoch prowadził 40-15, ale przegrał cztery kolejne punkty. Jerzy odrabia straty i coraz pewniej czuje się na korcie – oby tak dalej!
2:4
Było trochę nerwowo. Od stanu 40-15 Janowicz przegrał dwa kolejne punkty (ten drugi przez podwójny błąd), ale wygryał tego gema na przewagi. Na koniec wygrywające pierwsze podanie. Ważny gem, bo łodzianin serwował pod słońce (zrezygnował z gry w okularach).
1:4
Bolelli obronił dwa break pointy (szczególnie ten drugi bardzo efektownym forhendem) i po raz kolejny utrzymał podanie. Najważniejsze jednak, że zaczyna się wyrównana walka na korcie.
1:3
Na taką grę czekaliśmy. Od stanu 15-40 Janowicz w ładnym stylu wygrał cztery kolejne piłki (oczywiście pomógł pierwszy serwis). Niech to będzie moment przełomowy.
0:3
Włoch na razie nie stracił punktu przy własnym podaniu. Chyba pora wziąć się w garść.
0:2 Fatalny początek. Już na samym początku Janowicz, grający w okularach przeciwsłonecznych, odnotował podwójny błąd i przegrał gema do 30. Bolelli na razie gra bardzo pewnie.
0:1
Włoch pewnie wygrywa włane podanie.

8:27 Mecz zaczyna Bolelli.

Prosimy też o jednorazowe "ręczne" odświeżenie strony.

8:21 Zgodnie z zapowiedzią koncentrować będziemy się w tej chwili na meczu Jerzego Janowicza z Simone Bolellim. Tenisiści już się rozgrzewają. Zapowiedź tego meczu można przeczytać tutaj.

8:12 Witamy po przerwie. U Australijczyków nastroje się nieco pogorszyły. Barty przegrała z Cibulkovą 6:3, 0:6, 1:6; a Ebden przegrywa w piątym secie z Jużnym 1:4. Za moment rozpoczynamy relajcę z meczu Janowicza z Bolellim!

Teraz ok. dwudziestominutowa przerwa w relacji live. Wrócimy do Was, aby koncentrować się już na meczu Jerzego Janowicza z Simone Bolellim.

7:47 Rosjanin wygrywa tie break z Ebdenem 7-4 i o wszystkim rozstrzygnie piąta partia.
7:42
Jużnyj prowadził w tie breaku 3-0, a tenisiści zmieniają strony przy stanie 3-3.
7:40
Michaił Jużnyj nie wykorzystał setbola przy stanie 6:5 i własnym podaniu! Przed nami tie break czwartego seta.
7:32
Irina-Camelia Begu wygrała z Arantxą Rus 6:4, 6:2 i będzie rywalką Agnieszki Radwańskiej w II rundzie.
7:30
Michaił Jużnyj obronił meczbola i doprowadził do stanu 5:5 w czwartym secie. Na Margaret Court Arena co chwila chóralne śpiewy, ale zdarzają się też niezbyt eleganckie okrzyki ze strony kibiców. Tak to już jest jak gra Australijczyk.
7:27
W pojedynku dwóch kwalifikantek Maria Joao Koehler wygrała z Karin Knapp 3:6, 6:3, 6:3.

Prosimy wyjątkowo o "ręczne" odświeżenie strony, gdyż na naszym live scorze zmieniliśmy bohaterów 🙂

Bardzo ciekawe widowisko i gorąca atmosfera na trybunach. Matthew Ebden walczy z Michaiłem Jużnym.
""

7:18 Asleigh Barty wygrała pierwszego seta z Dominiką Cibulkovą 6:3! Czyżby szykowała się spora niespodzianka na Hisense Arena?
7:12
Tymczasem Zhang wygrała z Zheng drugiego seta 6:3 i o losach meczu rozstrzygnie trzecia partia. Po tym spotkaniu na kort numer 8 wyjdą Jerzy Janowicz i Simone Bolelli.
7:09
Marion Bartoli wygrała pierwszego seta z Anablel Mediną Garrigues 6:2. W czwartym secie pojedynku Jużnego z Ebdenem kilka zaciętych gemów, ale na razie bez przełamań (2:2).
7:08
Kerber opanowała już chyba sytuację w meczu ze Switoliną, która popełnia coraz więcej błędów. Niemka prowadzi w drugim secie 4:3.
7:04 Begu wygrała pierwszego seta z Rus 6:4.

Novak Djoković nie miał dzisiaj najławiejszej przeprawy z Paul-Henri Mathieu (6:2, 6:4, 7:5), więc nie można się dziwić jego radości po zakończonym meczu:
""

7:00 Kerber odrabia stratę przełamania w meczu ze Switoliną, a Cibulkova dogoniła Barty (3:3).
6:53
Alize Cornet wygrała z Mariną Erakovic 7:5, 6:7(3), 10:8.
6:51
Angelique Kerber coraz bardziej irytuje się na korcie nr 2. Niemka przegrywa z Eliną Switoliną 0:3 w drugim secie!
6:50
 Dominika Cibulkova najwyraźniej nie otrząsnęła się jeszcze po porażce z Agnieszką Radwańską w Sydney. Słowaczka przegrywa z 16-letnią Ashleigh Barty 1:3.
6:46
Na Margaret Court Arena Michał Jużnyj wygrał trzecią partię z Matthew Ebdenem 6:2. W setach prowadzi jednak Ausrtalijczyk 2-1.
6:44
Myślę, że najgorszy w dzisiejszym meczu był wiatr (…) Nie zaczęłam meczu wystarczająco agresywnie i jestem po prostu szczęśliwa, że udało mi się odrobić straty w pierwszym secie i zagrać dużo lepiej w drugim – powiedziała na pomeczowej konferencji prasowej Agnieszka Radwańska.
6:41
Zacięty bój na korcie 11  toczą Irina-Camelia Begu i Arantxa Rus. Holenderka prowadzi 4:3 w pierwszym secie.. Przypomnijmy, że zwyciężczyni tego meczu zaga w drugiej rundzie z Agnieszką Radwańską.
6:34
Kerber wykorzytała drugiego setbola w meczu ze Switoliną, wygrywając pierwszego seta 6:2.
6:32
Jużnyj prowadzi z Ebdenem 4:0 w trzecim secie. Czy i tym razem Australijczyk zdoła się wykaraskać z tarapatów?

Kadr z dzisiejszego meczu Agnieszki Radwańskiej (więcej o spotkaniu można przeczytać tutaj):
""

6:28 Jie Zheng wygała pierwszego seta z Yuxuan Zhang 6:1. Do meczu Janowicza coraz bliżej.
6:23
 Ciekawy mecz na korcie numer 2. Angelique Kerber gra z 18-letnią Eliną Switoliną. Ukrainka to m.in. mistrzyni juniorskiego Roland Garros z 2010 roku i finalistka juniorskiego Wimbledonu z zeszłego roku. Na razie Kerber prowadzi 3:2.
6:16
Na korcie numer 8 Zheng prowadzi z Zhang 4:1; po spotkaniu dwóch Chinek na obiekt ten wyjdą Jerzy Janowicz z Simone Bolellim.
6:14
Dobre nastroje australijskich kibiców. Matthew Ebden prowadzi niespodziewanie z Michaiłem Jużnym 6:4, 7:6(0); w drugiej partii było 5:1 dla Rosjanina…
6:12
Na korcie centralnym Novak Djoković wygrał z Paul-Henri Mathieu 6:2, 6:4, 7:5. Był to ostatni mecz sesji dziennej na Rod Laver Arena. O 9:30 rozpocznie się tam pojedynek Janko Tipsarevicia z Lleytonem Hewittem.
6:09
Fernando Verdasco melduje się w drugiej rundzie turnieju. Leworęczny Hiszpan wygrał z Davidem Goffinem 6:3, 3:6, 4:6, 6:3, 6:4. Na koniec Verdasco dał koncert serwisowy. Cały mecz jednak mocno w kratkę. W drugiej rundzie Hiszpan zagra z doświadczonym Xavierem Malisse.
6:03
Verdasco obronił break pointa i prowadzi w piątym secie 5:3.
5:57
Jelena Janković pewnie wygrała z Johanną Larsson 6:2, 6:2; a Verdasco serwuje w piątym secie meczu z Goffinem przy stanie 4:3.
5:55
Jest już plan gier na wtorek. Mecz Urszuli Radwańskiej z Jamie Hampton zaplanowany został na korcie nr 2, jako ostatni pojedynek dnia. Wcześniej odbędą się tam dwa mecze turnieju mężczyzn i jedno kobiet. My już teraz zapraszamy na relację live z tego spotkania. Pełen plan gier można zobaczyć tutaj.
5:47
Swój mecz wygrał również Tomas Berdych. Rozstawiony z piątką Czech pokonał Michael Russela 6:3, 7:5, 6:3.
5:42
Roger-Vasselin wygrał z Bemelmansem  6:3, 6:7(5), 2:6, 7:5, 11:9. Mecz trwał cztery godziny i 25 minut.
5:39
Verdasco zdobył breaka w piątym secie pojedunku z Goffinem i prowadzi 2:1.
5:37
Na korcie numer 11 Edouard Roger-Vasselin prowadzi w piatym secie z Rubenem Bemelmansem 10:9 w piątym secie, ale serwuje Belg. Czyżby jakiś rekord?
5:34
Tymczasem Novak Djoković wygrał drugiego seta z Paul-Henri Mathieu 6:4.
5:32
Może jednak tak długo nie będziemy czekać na mecz Jerzyka. Harrison na korcie numer osiem wygrał właśnie z Giraldo  2:6, 6:4, 7:5, 6:4.
5:28
My czekamy oczywiście na spotkanie Jerzego Janowicza z Simone Bolellim, ale jeszcze trochę sobie poczekamy. Łodzianin zagra na korcie nr 8. Na razie trwa tam czwarty set pojedynku Ryan Harrisona z Santiago Giraldo. Po tym pojedynku rozegrany zostanie jeszcze mecz dwóch Chinek – Jie Zheng i 18-letniej Yuxuan Zhang i dopiero potem zobaczymy na tym obiecie mecz Polaka z Włochem.
5:27
Na korcie centralnym Novak Djoković pewnie prowadzi z Paul-Henri Mathieu (6:2 i 4:3 z przełamaniem),
5:25
My koncentrować będziemy się teraz na pojedynku Goffina z Verdasco, na Hisense Arena, rozpoczyna się piąty set. W dziewiątym gemie Verdasco obronił cztery break pointy, wykorzystując przy własnym podaniu pierwszego setbola. Z pewnością czekają nas w tym meczu jeszcze sporo emocji.
5:16
Również wśród panów na razie bez niespodzianek, chociaż zaskakiwać może gładka porażka Grigora Dimitrowa, który w tym roku odnotował już finał w Brisbane. Męczarnie w swoim pierwszym mecze przeżywał Nicolas Almagro (sprawdź wyniki turnieju mężczyzn).
5:13
Pierwsze mecze tegorocznego turnieju w Melbourne nie przyniosły większych niespodzianek. Wśród kobie imponujące zwycięstwa odniosły Maria Szarapowaw oraz Venus Williams; pewnie wygrała również Na Li, a i lokalni kibice mogą odetchnąć, bo do drugiej rundy awansował Samantha Stosur (sprawdź wyniki turnieju kobiet).
5:09
Tegoroczny Australian Open rozpoczął się dla Polaków ze zmiennym szczęściem. Nie bez problemów swój mecz wygrała Agnieszka Radwańska (czytaj); a w pięciosetową batalię przegrał Łukasz Kubot (czytaj).