Puchar Hopmana: honorowa wygrana RPA

/ Tomasz Krasoń , źródło: hopmancup.com/własne, foto: AFP

Tenisiści RPA pokonali 2:1 Francję w ostatnim meczu grupy B Pucharu Hopmana. Południowoafrykańska ekipa odniosła tym samym pierwsze zwycięstwo w tegorocznej edycji turnieju.

Konfrontacja RPA z Francją miała znaczenie jedynie honorowe. Obie ekipy nie wygrały wcześniej żadnego spotkania w turnieju, więc stawką było jedynie trzecie miejsce w tabeli grupy B. W pierwszym meczu dnia Chanelle Scheepers pokonała 4:6, 6:4, 6:4 Mathilde Johansson. Tenisistka z RPA odniosła pierwszą wygraną w turnieju. Wcześniej udało jej się zdobyć tylko jednego seta. Za to nie z byle kim, bo z Venus Williams.

W kolejnym meczu spotkali się dwaj niepokonani w grach singlowych. Mowa o Jo-Wilfriedzie Tsondze i Kevinie Andersonem. Tym, który zachował status, był wyżej notowany Francuz. Oba sety kończyły się tie breakami,w których to jednak przewaga notowanego w dziesiątce Tsongi nie podlegała dyskusji. Triumfował pewnie 7:6(4), 7:6(3).

Niestety decydujący o losach spotkania pojedynek mikstowy nie mógł zostać rozegrany w całości. Wszystko za sprawą problemów zdrowotnych Tsongi, którego uraz nogi zmusił Francuzów do poddania meczu. Pierwszą partię Anderson i Scheepers wygrali 6:3, a w drugiej Tsonga i Johansson prowadzili 2:1.

– Nie wiem dokładnie co mi jest, po prostu coś poczułem w trakcie meczu singlowego, a w trakcie miksta było to nieco mocniejsze – mówił Tsonga, który doznał urazu mięśnia lewej nogi.

Ekipa RPA odniosła więc pierwsze zwycięstwo w tegorocznej edycji Pucharu Hopmana i zajęła trzecie miejsce w grupie B. Jej zwycięzcami zostali Hiszpanie, Anabel Medina Garrigues i Fernando Verdasco, i to właśnie oni zagrają w sobotnim finale. Ich rywalami będą najprawdopodobniej Serbowie, którym wygrana nad Niemcami, da pierwsze miejsce w grupie A.

RPA – Francja 2:1
Chanelle Scheepers – Mathilde Johansson 4:6, 6:4, 6:4
Kevin Anderson – Jo-Wilfried Tsonga 6:7(4), 6:7(3)
C. Scheepers, K. Anderson – M. Johansson, J. Tsonga 6:3, 1:2 i krecz – C. Scheepers, K. Anderson 3:6, 2:1 i krecz Francuzów