Puchar Hopmana: druga wygrana Australii

/ Tomasz Krasoń , źródło: hopmancup.com/własne, foto: AFP

Drużyna gospodarzy odniosła drugie zwycięstwo w tej edycji Pucharu Hopmana. Australijczycy pokonali 2:1 Włochów, zapewniając sobie wygraną już po dwóch meczach singlowych.

Spotkanie świetnie rozpoczął Bernard Tomic. Nieoczekiwany pogromca Novaka Djokovicia okazał się zbyt groźny dla Andreasa Seppiego. W pierwszym secie młody Australijczyk inicjatywę przejął już w czwartym gemie, w którym wywalczył przełamanie. Prowadzenia nie oddał do końca partii, wygrywając 6:3. Druga część meczu była bardziej zacięta, ale to Tomic zdobył kluczowego breaka w jedenastym gemie i zapewnił sobie zwycięstwo 7:5.

To znakomite przygotowanie do Australian Open i bardzo się cieszę, ze tu przyjechałem – mówił Tomic. – Ostatnie miesiące były bardzo trudne. Skupiałem się na przygotowaniu fizycznym i serwisie. Walcząc z czołowymi tenisistami, trzeba mieć bowiem dobre podanie.

Chwilę po sukcesie Tomica na korcie centralnym w Perth pojawiła się inna wschodząca gwiazda australijskiego tenisa, Ashleigh Barty. 16-letnia Australijka w ciągu zaledwie 55 minut uporała się z Francescą Schiavone. To najbardziej wartościowa wygrana w jej karierze. W pierwszym secie doświadczona Włoszka kompletnie nie istniała na korcie, seryjnie popełniała niewymuszone błędy i przegrała 0:6. Lepiej jej się wiodło na początku drugiej odsłony, którą rozpoczęła od wygrania dwóch gemów. Później do głosu ponownie doszła 16-letnia Barty, która ostatecznie zwyciężyła w tej części gry 6:3 i zapewniła swojej drużynie wygraną w całej konfrontacji z Włochami.

To niesamowite uczucie, ta wygrana przebija wszystko. Czuję, jak adrenalina krąży w moich żyłach! – cieszyła się rozentuzjazmowana Barty. – Zagrałam dzisiaj niewiarygodnie. To jeden z moich najlepszych występów w karierze.

Na koniec dnia odbyło się jeszcze spotkanie mikstowe. W spotkaniu bez większej stawki Włosi wygrali po tie breaku meczowym 2:6, 6:4, 10-3.

Australia prowadzi w tej chwili w tabeli grupy A, ale prawdopodobnie nie uda jej się awansować do finału. Faworytami grupy pozostają bowiem niepokonani jak dotąd Serbowie, których w piątek czeka jeszcze spotkanie z Niemcami. Z grupy B do finału awansowali już natomiast Hiszpanie, którzy zanotowali komplet trzech zwycięstw.

Australia – Włochy 2:1
Bernard Tomic – Andreas Seppi 6:3, 7:5
Ashleigh Barty – Francesca Schiavone 6:0, 6:3
A. Barty, B. Tomic – F. Schiavone, A. Seppi 6:2, 4:6, 3-10