Puchar Hopmana: drugie zwycięstwo Serbii

/ Krzysztof Domaradzki , źródło: hopmancup.com, foto: AFP

Serbia po emocjonującej i wyrównanej walce pokonała Australię 2:1 i odniosła drugie zwycięstwo w Pucharze Hopmana rozgrywanym w Perth. Drużynie z Bałkanów w wygranej nie przeszkodziła nawet singlowa porażka Novaka Djokovicia.

Serbowie, którzy reprezentowani są przez Djokovicia i Anę Ivanović, byli zdecydowanymi faworytami starcia z Australijczykami – Bernardem Tomicem i Ashleigh Barty. Przemawiała za nimi nie tylko długa lista singlowych sukcesów (oboje sięgali po triumfy w turniejach Wielkiego Szlema), ale i doświadczenie, którego ich rywalom zdecydowanie brakuje. 20-letni Tomic i 16-letnia Barty dopiero wkraczają w świat wielkiego tenisa.

Nie było tego jednak widać w pierwszym spotkaniu, w którym to lider światowego rankingu podejmował australijskiego młokosa. Mimo że Djoković był zdecydowanym faworytem, nie zdołał Tomicowi urwać nawet seta. Znakomicie serwujący Australijczyk (ani razu nie stracił swojego podania) rozprawił się z 3-krotnym mistrzem Australian Open w niecałe półtorej godziny, zwyciężając 6:4, 6:4, i zdobył pierwszy punkt dla swojego zespołu.

W ślady Tomica nie udało się pójść jego koleżance z reprezentacji. Barty nie potrafiła nawet nawiązać walki z doświadczoną rywalką, wskutek czego Ivanović w zaledwie 58 minut zdołała zwyciężyć 6:2, 6:3.

O wygranej w meczu musiał zadecydować pojedynek w grze mieszanej, który okazał się najbardziej wyrównanym z środowych starć. Serbowie wygrali przekonująco pierwszą partię, ale w drugiej, po tiebreaku, lepsi okazali się młodzi Australijczycy. W decydującej odsłonie gry zwyciężyli jednak doświadczeni zawodnicy z Bałkanów, którzy odnieśli drugie triumf w rozgrywkach i umocnili się na prowadzeniu w grupie A.