Puchar Federacji: pierwszy finał Serbek!

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: fedcup.com, foto:

Serbki pokonały Rosjanki 3:2 i po raz pierwszy w historii zagrają w finale Pucharu Federacji! Sprawę awansu załatwiły w grach singlowych Ana Ivanović i Jelena Janković. Finałowymi rywalkami tenisistek z Bałkanów będą Czeszki, które bronią tytułu.

W niedzielę jako pierwsze na kort wyszły Ana Ivanović i Anastazja Pawliuczenkowa. Po wczorajszych dwóch pojedynkach był remis, a zatem sprawa awansu do finału Pucharu Federacji była otwarta. Pojedynek lepiej zaczęła faworytka gospodarzy. Rosjanka lepiej serwowała i notowała więcej uderzeń kończących, co pozwoliło jej wygrać 6:3. Potem jednak coś się zacięło. W drugiej partii na korcie istniała tylko Serbka, która oddała rywalce zaledwie 10 punktów, nie przegrywając nawet gema! Decydujący set znów był wyrównany, ale w kluczowych momentach to Serbka była górą. Trzykrotnie przełamała Pawliuczenkową, a sama straciła podanie tylko raz. Zwyciężyła 6:3 i dała drugi punkt swojej drużynie.

Sprawę awansu do finału rozstrzygnęła Jelena Janković. Początek był dla Serbki znakomity. W pierwszej partii dominowała i oddała rywalce tylko gema. Jednak drugi set rozpoczął się dla niej źle. Swietłana Kuzniecowa prowadziła już 3:0 i wydawało się, że pojedynek nabierze rumieńców. Janković jednak odrobiła straty, a potem przechyliła szalę zwycięstwa na swoją korzyść, triumfując ostatecznie 6:4. Taki wynik oznaczał jedno – Serbia awansowała do finału!

Mecz deblowy nie miał już żadnego znaczenia dla całej rywalizacji. Anastazja Pawliuczenkowa i Jelena Wiesnina pokonały Aleksandrę Krunić i Bojanę Jovanovski 6:4, 6:0. Rosjanki popełniały znacznie mniej niewymuszonych błędów od swoich rywalek i dużo lepiej serwowały. Był to jednak dla nich tylko punkt pocieszenia.

Rosja – Serbia (Moskwa, kort ziemny) 2-3
Anastazja Pawliuczenkowa – Jelena Janković 4:6, 3:6
Swietłana Kuzniecowa – Ana Ivanović 6:2, 2:6, 6:4
Anastazja Pawliuczenkowa – Ana Ivanović 6:3, 0:6, 3:6
Swietłana Kuzniecowa – Jelena Janković 1:6, 4:6
A. Pawliuczenkowa, J. Wiesnina – B. Jovanovski, A. Krunić 6:4, 6:0